سیم خاردار چیست ؟

نویسنده : شهر مفتول موضوع : مقالات بدون دیدگاه

سیم خاردار چیست ؟
سیم خاردار یکی از ارکان های مهم حصاری کشی های امنیتی است که در قسمت فوقانی و مرکزی فنس یا توری حصاری اجرا می شود.سیم خاردار علاوه بر افزایش امنیت باعث زیبا شدن کار نیز شده که برای اجرای آن بر روی حصار ابتدا باید نوع آن مشخص شده ، سپس عملیات اجرا صورت پذیرد .
حق ثبت و اختراع سیم خاردار برای نخستین بار به «لوسین بی اسمیت» و «کنت اوهایو» در سال ۱۸۶۷ در ایالات متحده به عنوان مخترع صادر گردید .
ترجمه سیم خاردار به انگلیسی barbed wire می باشد .
انواع سیم خاردار
سیم خاردار به دو شکل خطی و حلقوی تولید می شود .
خطی : نوع خطی یک رشته مفتول گالوانیزه بوده که توسط مفتول های تیز خاردار شده است.
حلقوی : نوع حلقوی  به دو شکل خاردار معمولی و  خاردار حلقوی تیغی (تبری) موجود بوده که نوع معمولی آن به شکل سیم خاردار  خطی خاردار می باشد .

سیم خاردار خطی
سیم خاردار خطی از دورشته مفتول به قطر 2 میلیمتر به عنوان محور و دورشته خار با قطر 2.5 میلیمتر که به دور محور پیچ  می خورند تشکیل می شود و جنس آن گالوانیزه گرم می باشد واز نظر اقتصادی از مقرون به صرفه ترین گزینه های حصارکشی است .
نحوه بسته بندی آن به صورت کلاف بوده و براساس نیاز مشتری بسته بندی ها معمولا بین ۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم می باشد و بسته به سفارشات و ضخامت سیم، وزن کلاف ها متغیر می باشد.
کاربرد سیم خاردار خطی
از سیم خاردار خطی در مکان هایی نظیر کارخانجات ، مراکز نظامی ، فرودگاه ها ، مخابرات و … کاربد دارد .
مزایای سیم خاردار خطی
از دلایل پرطرفدار بودن سیم خاردار خطی می توان به نصب و بازکردن سریع ، دوام بالا، ایجاد مزاحمت برای حیوانات به دلیل خاردار بودن سیم ها،انعطاف پذیری در هنگام نصب در زمین ها و محیط های مختلف،سبک بودن در حمل و کم هزینه تر بودن نسبت به سایر روش ها اشاره کرد.
سیم خاردار حلقوی
سیم خاردار حلقوی معمولی تشکیل شده از یک رشته اصلی فولادی سخت فنر شده می باشد که قطر اصلی آن 2.5 میلیمتر بوده و قطر خار آن 2 میلیمتر می باشد.تمام سیم خاردار  حلقوی با کیفیت 180 گرم در متر مربع گالوانیزاسیون شده است .قدرت کششی این سیم خاردارها 140 کیلوگرم بر میلیمتر مربع بوده که مقاومت مطلوبی را ایجاد نموده است.
قطر سیم خاردار حلقوی معمولی 60 سانتیمتر و  90 سانیپتیمتر بوده که رول قطر 60  سانتیمتر آن حدودا 10 متر طول باز میشود . رول قطر 90 سانتیمتر آن حدودا 15 متر طول باز می شود . سیم خاردارهای  حلقوی به دو شاخه سیم خاردار حلقوی
با خار سیمی و سیم خاردار تبری یا سیم خاردار تیغ کاتری تقسیم می شوند .
سیم خاردار حلقوی با خار سیمی
 سیم خاردار حلقوی معمولی از یک رشته مفتول گالوانیزه به قطر 3 میلیمتر به عنوان محور و دو رشته خار مفتولی گالوانیزه به قطر 2.5 میلیمتر که به دو طرف تابیده شده تشکیل شده است .
سیم خاردار حلقوی با مفتول خشک که فنر نامیده میشود ، از مفتول گالوانیزه گرم تشکیل میشود.از سیم خاردار حلقوی  عمدتا برای مراکز نظامی و پادگان ها استفاده می شود .
سیم خاردار حلقوی تبری یا لیزری
 در سیم خاردار تبری یک رشته مفتول گالوانیزه به قطر 3 میلیمتر به عنوان پایه و محور که به فاصله های معین تیغ های گالوانیزه به شکل تبر بر آن پرس شده است.سیم خاردارهای حلقوی نسبت به سیم خاردارهای خطی از قدرت و کارایی بالاتری برخوردار بوده و قیمت آن ها نسبت به سیم خاردار خطی گرانتر می باشد.سیم خاردار های حلقوی معمولا به صورت کلاف یا حلقه ای با عرض های 60 و 90 عرضه می شوند.
سیم خاردار  تبری یکی از پرکاربرد ترین  سیم های خاردار حلقوی برای حصار کشی های امنیتی می باشد که از مفتول گالوانیزه گرم تولید می گردد محور سیم خاردار  تبری از مفتول کربن بالا می باشد و مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت ، عوامل طبیعی و فشارهای فیزیکی می باشد.
سیم خاردار تبری از قطر 60 سانتیمتر الی 90 سانتیمتر تولید می شود.سیم خاردار تبری 60 سانتیمتر به طور استاندارد از 9 تا 13 متر را پوشش خواهد داد. سیم خاردار تبری قطر 90 سانتیمتر از 13 تا 17 متر را به طور استاندارد پوشش می دهد .
این نوع سیم خاردار در حال حاضر به عنوان به روزترین سیم خاردار در دنیا شناخته می شود و برای مراکز نظامی و پادگان ها و کارخانه جات استفاده میشود.
مشخصات فنی سیم خاردار خطی
نوع مفتول : گالوانیزه گرم
قطر مفتول محور و مفتول خار : 2 و 2.5 میلیمتر
وزن هر بسته  : 20 تا 26 کیلو گرم که هر کیلوگرم سیم خاردار خطی با در نظر گرفتن قطر مفتول ها و فاصله خارها از هم بین 9 تا 10 متر طول را شامل می شود.
فاصله خار: از 6 تا 9 سانتیمتر

قیمت سیم خاردار
جهت آگاهی از قیمت انواع سیم خاردار ( قیمت سیم خاردار حلقوی ، قیمت سیم خاردار خطی ، قیمت سیم خاردار فنس ) با شماره 02155445600 در تماس باشید .
نصب سیم خاردار
شهر مفتول  آمادگی خود را جهت نصب سیم خاردار تحت نظر نیروهای کاردان و متخصص اعلام می دارد .