افزودنی بتن چیست و انواع آن کدام است؟

انواع افزودنی بتن کدام است؟

افزودنی بتن چیست؟ اگر قصد آشنایی با افزودنی بتن را دارید، ما در این بخش به طور کامل در مورد این ماده و انواع آن صحبت می‌کنیم. بتن، یکی از مهم‌ترین  و پرمصرف‌ترین  مصالح در خصوص تولید و ساخت انواع سازه است. به منظور ساخت پل، جاده، ساختمان، برج و…. اصلی‌ترین  جزء بتن است. در واقع بدون استفاده از این محصول، ساخت و تولید یک ساختمان رسما امکان‌پذیر نیست. امروزه با تولید انواع افزودنی بتن، این محصول دیگر به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. چرا که دارای عیب‌هایی است. به منظور آشنایی با افزودنی بتن ، انواع و مواد تشکیل دهنده آن با ما همراه باشید.

افزودنی بتن چیست؟

از جمله مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده به منظور ساخت و استفاده از بتن، افزودنی‌های بتن هستند. در پاسخ به سوال افزودنی بتن چیست باید بگوییم این مواد، در واقع موادی هستند که سبب افزایش کارایی، دوام، استحکام و در نهایت قدرت بتن می‌شوند. افزودنی‌های بتن مواد شیمیایی و یا طبیعی هستند که در زمان اختلاط بتن به آن افزوده می‌شوند. در واقع اصلی‌ترین  کاربرد این افزودنی ها، افزودن و یا افزایش خواص در بتن است. به طور کلی این مواد به دلیل بهبود بخشیدن به خواص بتن و همچنین عملکرد آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین در یک جمله در پاسخ به سوال افزودنی بتن چیست می‌گوییم به منظور افزایش کارایی، دوام و استحکام مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه شما را با انواع افزودنی بتن و کاربرد هر یک آشنا می‌کنیم.

انواع افزودنی بتن کدام است؟

انواع افزودنی بتن کدام است؟

همانطور که گفته شد، افزودنی بتن در انواع مختلفی تولید می‌شود. هر یک از انواع این افزودنی‌ها کاربرد خاص و ویژه‌‎ای داشته و سبب بهبود خواصی در بتن می‌شود. انواع افزودنی بتن شامل چسب بتن، الیاف، ضد یخ، روان‌کننده و ترمیم‌کننده، ژل میکروسیلیس و محصولات آب‌بندی بتن است. به منظور آشنایی با هر یک از آن‌ها با ما همراه باشید.

چسب بتن

یکی از اصلی‌ترین  افزودنی‌های بتن، چسب بتن است. این محصول نوعی پلیمر امولسیون است که سبب افزایش مقاومت خمشی، کششی و دوام در بتن می‌شود. به طور کلی استفاده از این محصول مزایای زیادی دارد. چرا که مقاومت سازه را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

کاربرد چسب بتن چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم به منظور افزایش خاصیت چسبندگی در بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد و مهم‌ترین  کاربرد آن نیز چسباندن بتن جدید روی بتن قدیمی است. چسب بتن در انواع مختلفی تولید می‌شود که انواع آن شامل چسب لاتکس، اپوکسی و چسب کاشت میلگرد است.

الیاف بتن

انواع افزودنی بتن کدام است؟

الیاف بتن، محصولی دیگر در میان انواع افزودنی بتن است. این محصول امروزه جایگاه ویژه‌‎ای پیدا کرده است و در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی الیاف بتن، افزایش مقاومت بتن در برابر ضربه و شکنندگی است. همین مسئله سبب افزایش مقاومت سازه نیز می‌شود.

به طور کلی استفاده از الیاف بتن سبب افزایش مقاومت و انعطاف‌پذیری در بتن می‌شود. روش بکارگیری این محصول بسیار مهم است. به طور کلی مقاومت کششی بتن از مقاومت فشار آن کمتر است. به منظور جبران این ضعف می‌بایست از بتن مسلح استفاده شود. به منظور مسلح کردن بتن از میلگرد ساده و به روش نوین‌‎تر از الیاف بتن استفاده می‌شود. در واقع استفاده از این محصول به یک‌پارچگی دانه‌های بتن و در نهایت افزایش مقاومت کمک می‌کند.

ضد یخ بتن

سومین افزودنی بتن، ضد یخ بتن است. به طور کلی بهترین زمان برای بتن‌ریزی دمای بتن 40 تا 40 درجه فارنهایت است. در زمانی که دما به زیر 40 درجه فارنهایت می‌رسد، بتن‌ریزی دشوار شده و بسیار از خصوصیات بتن کاهش میابد. به منظور جلوگیری از چنین مشکلی در هوای سرد، می‌بایست از ماده‌‎ای به نام ضد یخ بتن استفاده کرد. ضد یخ بتن سبب کاهش نقطه انجماد در بتن می‌شود. از طرفی تنظیم و سخت شدن بتن را سریع‌تر می‌کند. بنابراین افزودن ضد یخ در زمان اختلاط بتن‌ در هوای سرد، جهت افزایش مقاومت و پایداری بتن امری ضروری است. استفاده از ضد یخ بتن سب صرفه‌جویی در زمان و انرژی و همچنین مقاوم‌سازی و طول عمر بالای بتن می‌شود.

روان کننده بتن

انواع افزودنی بتن کدام است؟

روان کننده بتن از جمله انواع افزودنی بتن است. این محصول یک ماده شیمیایی است که از طریق کاهش آب و افزایش عدد اسلامپ سبب بهبود خواص در بتن می‌شود. در واقع افزایش عدد اسلامپ در بتن سبب می‌شود تا بدون از دست رفتن خواص بتن، روان‌تر شود. انواع روان کننده بتن شامل کربوکسیلاتی، نفتالینی و لیگنو سولفات است که هر یک مشخصات خاص خود را دارند.

هدف اصلی از استفاده از روان کننده بتن در زمان بتن‎‌ریزی، افزایش کارایی و تسهیل در استفاده در بتن بوده و همچنین سبب افزایش طول عمر نیز می‌گردد. لازم به ذکر است از این محصول می‌بایست در شرایط ویژه و همچنین با دانش کافی استفاده کرد. به طور کلی این محصول به عنوان کاهنده آب، سبب ایجاد خاصیت روان‌کنندگی مناسب می‌گردد.

ترمیم کننده بتن

از انواع دیگر افزودنی‌های بتن، ترمیم کننده بتن است. ترمیم کننده بتن بر پایه سیمان و لاتکس ملاتی ساخته می‌شود. از جمله ویژگی‌های اصلی این محصول می‌توان به نفوذپذیری کم و دوام بسیار بالا اشاره کرد. در زمان ساخت و تولید این محصول از گرانول‌های فلزی و یون کلر استفاده نمی‌شود. به طور کلی به منظور تعمیر و مرمت سازه‌های قدیمی، در زمان ماله‌کشی از ترمیم کننده استفاده می‌شود. سایر کاربرد این محصول شامل تعمیر تیر و ستون پیش‌تنینده، محافظت از سازه‌های بتنی، ایجاد مقاومت، تعمیرات سازه‌های دریایی و… از این محصول استفاده می‌شود.

ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس از دیگر افزودنی‌ها است که به منظور بهبود خواص بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول بر پایه مواد پلیمری تولید می‌شود و در زمان اختلاط بتن به آن افزوده می‌گردد. این محصول در واقع به صورت تک جزئی و آماده به مصرف تولید می‌شود. اصلی‌ترین  کاربرد ژل میکروسیلیس در بتن افزایش مقاومت، دوام و استحکام بتن در برابر موارد مختلف از جمله مواد شیمیایی خورنده است.

از دیگر ویژگی‌های این محصول خاصیت نرم‌کنندگی است. این مسئله سبب می‌شود تا خاصیت سیال بودن بتن افزایش پیدا کرده و در نهایت سبب کاهش مصرف آب در آن شود. از تاثیرات مهمی که این ژل در بتن می‌گذارد می‌توان به افزایش نسبی مقاومت فشاری، مقاومت کششی، خمشی، دوام و طول عمر و همچنین نفوذناپذیری بتن اشاره کرد.

محصولات آب بندی بتن

محصولات آب بندی بتن، از جمله دیگری افزودنی‌های بتن است. این محصول معمولا در زمانی استفاده می‌شود که بتن تخت فشار آب باشد. در واقع به منظور جلوگیری از نفوذ آب و کاهش حرکت آن در بتن، از این محصول استفاده می‌شود. اصلی‌ترین  خصوصیات محصولات آب بندی بتن، مقاومت آن در برابر آب و حرکت آن است. بنابراین استفاده از این محصول در زمان اختلاط بتن در نواحی نفوذ آب بسیار مهم است.

استفاده از افزودنی بتن چه مزایایی دارد؟

  • کاهش مقدار سیمان مورد نیاز و در نهایت کاهش هزینه
  • افزایش کارایی بتن
  • افزایش استحکام بتن
  • افزایش مقاومت بتن در برابر عوامل مختلف
  • افزایش دوام و طول عمر بتن و سازه
  • تاثیرات مثبت در خواص بتن

مواد تشکیل دهنده افزودنی بتن چیست؟

مواد تشکیل دهنده افزودنی بتن چیست؟

انواع افزودنی بتن از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می‌شود. به طور کلی الیاف بتن، ضد یخ بتن، روان کننده و ترمیم کننده بتن و سایر افزودنی ها، هر یک از مواد تشکیل دهنده مختلفی تولید می‌شوند. اما پایه مواد تشکیل دهنده بتن اصولا مواد شیمیایی، مواد زودگیرنده و دیرگیرنده با توجه به نوع افزودنی، مواد ضدآب و موادی‌ست که سبب افزایش استحکام و مقاومت بتن شود.

خرید انواع افزودنی بتن در شهر مفتول

به منظور خرید انواع افزودنی بتن با قیمت مناسب و کیفیت تضمینی با شهر مفتول در ارتباط باشید. شهر مفتول از جمله مراکز معتبر فروش و توزیع انواع افزودنی بتن، توری، تیرچه کرومیت و تیرچه بتنی، پشم شیشه، الکترود جوشکاری و… است. در صورتی که قصد خرید افزودنی بتن باکیفیت را دارید، با شماره 37556021 در تماس باشید و ضمن دریافت مشاوره رایگان خرید خود را ثبت کنید. همچنین به منظور ثبت سفارش و خرید آنلاین محصولات از طریق وب سایت اقدام نمایید.

admin
ارسال دیدگاه