الیاف بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

ویژگی و استاندارد الیاف بتن

الیاف بتن از جمله افزودنی‌های مهم و رایج برای بتن است. بتن از جمله مصالح مهم و قدیمی به منظور ساخت‌وساز است که از ترکیب شن، ماسه و سیمان و همچنین آب ایجاد می‌گردد. اگرچه این محصول کاربرد زیادی داشته و استفاده از آن مزایای زیادی دارد، اما به منظور افزایش خصوصیات و ویژگی‌هایی نظیر مقاومت، استحکام، دوام، چسبندگی و… می‌بایست از افزودنی‌های خاصی در آن استفاده کرد. الیاف بتن نیز یکی از این افزودنی‌هاست. اما به طور دقیق الیاف بتن چیست ؟ به منظور آشنایی بیشتر با انواع الیاف بتن، کاربرد و استاندارد آن با ما همراه باشید.

الیاف بتن چیست ؟

در پاسخ به سوال الیاف بتن چیست باید بگوییم یکی از افزودنی‌های مهم در بتن است. چسب بتن، ژل میکروسیلیس، ضد یخ بتن و… از جمله انواع افزودنی‌های بتن هستند که در میان آن‌ها الیاف بتن کاربرد خاصی دارد.

برای معرفی این محصول باید بگوییم بتن مقاومت زیادی ندارد. به همین منظور جهت افزایش مقاومت بتن در برابر نیروهای کششی می‌بایست بتن مسلح شود. به منظور مسلح کردن بتن از میلگرد ساده یا آجدار استفاده می‌گردد. اما یکی از راه‌های مناسب و جدید که جهت مسلح کردن بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از الیاف بتن است. الیاف بتن سبب مقاوم‌سازی بتن در برابر ضربه، شکنندگی، نیروهای کششی و… می‌شود. بنابراین استفاده از آن بسیار مناسب است. به طور کلی این الیاف طوری ساخته شده‌اند که مقاومت فشاری بالایی داشته و سبب ایجاد استحکام و مقاومت بالا در بتن می‌شود.

ویژگی و استاندارد الیاف بتن

ویژگی و استاندارد الیاف بتن

به طور کلی استاندارد الیاف بتن در زمان ساخت طوری تعیین می‌شود که بتواند به خوبی از بتن پشتیبانی کند. استاندارد الیاف بتن در زمان ساخت سبب می‌شود تا بتن مقاومت بالا همراه با انعطاف‌پذیری مطلوب را کسب کند. بکارگیری الیاف بتن در زمان مسلح کردن بتن نیازمند دانش خاصی بوده و استاندارد الیاف بتن می‌بایست در این خصوص رعایت شود. از جمله انواع الیاف بتن، الیاف پلیمری است که به میزان قابل توجهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که مقاومت بالایی دارد.

انواع الیاف بتن

پس از آن که دریافتید الیاف بتن چیست ، به منظور آشنایی بیشتر با این محصول بهتر است با انواع الیاف بتن نیز آشنا شوید:

 • الیاف بتن فولادی
 • الیاف بتن سنتتیک
 • الیاف کربن بتن
 • الیاف نایلون
 • الیاف پروپیلن
 • الیاف پلی وینیل الکل
 • الیاف شیشه

علت استفاده از الیاف بتن

علت استفاده از الیاف بتن

اولین و مهم‌ترین دلیل استفاده از الیاف بتن این است که سبب حذف میلگرد و آرماتور حرارتی می‌شود. به طور کلی زمانی که این الیاف در بتن بکار گرفته می‌شوند، ویژگی و خصوصیات مناسبی را در بتن ایجاد کرده و در نتیجه سبب افزایش مقاومت بتن نیز می‌شوند.

علت دیگر استفاده از الیاف بتن افزایش سرعت اجرای پروژه است. در صورتی که آرماتور حرارتی یا میلگرد در زمان مسلح کردن بتن حذف شود، تا مقدار زیادی در هزینه و زمان صرفه‌جویی می‌گردد. بنابراین در این زمان خرید الیاف بتن به جای آرماتور یا میلگرد مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

مسئله دیگر افزایش طول عمر بتن است. الیاف بتن سبب جلوگیری از خستگی بتن می‌شود. از طرفی مقاومت آن را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. بنابراین بهترین محصول جهت ایجاد استحکام در بتن در زمان ساخت‌وساز پروژه‌های مختلف است.

مزایای استفاده از الیاف بتن چیست؟

 • استفاده از این افزودنی سبب افزایش مقاومت خمشی و کششی در بتن می‌شود.
 • از آن‌جایی که میلگرد یا آرماتور حرارتی حذف می‌شود، سبب سرعت بخشیدن به پروژه و در نهایت کاهش هزینه‌های جاری نیز می‌شود.
 • استفاده از الیاف باعث ایجاد یک‌پارچگی در بتن می‌گردد.
 • افزایش عمر بتن، افزایش مقاومت، افزایش دوام و استحکام از دیگر مزایای استفاده از الیاف بتن در زمان ساختمان‌سازی است.

کاربرد الیاف بتن چیست؟

کاربرد الیاف بتن چیست؟

قطعا تا این بخش با کاربرد الیاف بتن آشنا شدید. کاربرد الیاف بتن بیشتر در ساختمان‌سازی مشهود است. این محصول به منظور افزایش مقاومت بتن و سازه مورد استفاده قرار گرفته و در واقع کاربرد الیاف بتن ایجاد مقاومت، استحکام، پایداری و دوام بتن در برابر نیروهایی مثل باد، زلزله، طوفان و… است. این روش، روشی نوین بوده و به جای میلگرد از الیاف بتن در سازه‌ها استفاده می‌گردد.

یکی از مسائلی که باید در نظر داشت این است که الیاف بتن سبب حفظ یکپارچگی در دانه‌های بتن می‌شود. به طور کلی این محصول را به طرق مختلف می‌توان به بتن افزود. اما مسئله مهم این است که بتن نهایی می‌بایست کاملا یکنواخت باشد. این مسئله سبب جلوگیری از جدا شدن مواد می‌گردد. در مقایسه با بتن، الیاف بتن نیاز به سیمان بیشتری داشته و همین مسئله مقاومت فشاری را افزایش می‌دهد.

کلام آخر

در مطالب فوق در مورد کاربرد، انواع و استانداردهای الیاف بتن صحبت کردیم. به طور کلی در زمان خرید این محصول می‌بایست به کیفیت آن توجه کنید و کارایی را در نظر بگیرد. شهر مفتول از جمله مراکز معتبر فروش و عرضه انواع افزودنی بتن از جمله الیاف بتن ، روان کننده بتن، ترمیم کننده بتن، محصولات آب بندی بتن و… است. همچنین انواع محصولات مفتولی از جمله توری، پشم شیشه، تیرچه و… را می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت از این مجموعه خریداری کنید. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت خرید با شماره 37556-021 تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید به صورت آنلاین خرید خود را در سایت ثبت کنید.

admin
ارسال دیدگاه