انواع واتراستاپ چیست ؟

انواع واتراستاپ-تخت

واتراستاپ یک قطعه ی جانبی و مهم است که در سازه های صنعتی در جهت مخازن آبی از آن استفاده می شود و در انواع مختلف تولید می شود. از جمله واتراستاپ هایی که در آب بندی درز ها مورد استفاده قرار می گیرند در سه نوع واتراستاپ های سیستم تزریق، پی وی سی و واتراستاپ های منبسط شده وجود دارند که هر یک از آن ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. اما پر کاربرد ترین نوع واتراستاپ ها آن هایی هستند که در دسته ی واتراستاپ های پی وی سی قرار دارند که در دو نوع تخت و حفره دار  در بازار موجود می باشد. در این متن می خواهیم به شرح این دسته از واتراستاپ ها و کاربرد و انواع واتراستاپ پی وی سی بپردازیم.

کاربرد واتراستاپ و دلایل استفاده از آن

در چندین سال اخیر به دلیل شرایط فنی و اقتصادی و همچنین در جهت هدایت و انتقال صحیح آب و در جهت ذخیره ی آب از قطعات واتراستاپ استفاده شده است. اما به طور کلی  از جمله دلایل استفاده  از واتراستاپ موارد زیر است:

  • در جهت کنترل نمودن رفتار های سازه ای بتن می بایست درز های انقباض و انبساط تعبیه شود.
  • جلوگیری از ترک در مقاطعی که دارای حجم بالاست باعث می شود استفاده از این قطعه ضروری به نظر برسد.
  • محدودیت های اجرایی و نیاز به استفاده از درز های اجرایی از دیگر موارد استفاده از واتراستاپ هاست.

انواع واتراستاپ-تخت

واتراستاپ پی وی سی باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

  • نوار های آب بند واتر استاپ استاندارد می بایست انعطاف پذیری بالایی داشته باشد چرا که طراحی سازه های بتنی می بایست از نظر ابعاد و حجم و همچنین پیچیدن مقاطع به یکدیگر دارای انعطاف پذیری باشند تا به خوبی شکل گیرند.
  • کاربرد آسان در شرایط دمایی مختلف از دیگر ویژگی هایی است که یک واتر استاپ استاندارد می بایست دارا باشد. این مورد سبب می شود تا نصب واتر استاپ نیز آسان تر شود.
  • مقاومت کششی واتر استاپ استاندارد معمولا بالا است.
  • یک واتر استاپ استاندارد باید با شرایط محیطی سازگاری داشته باشد تا به خوبی بتواند در برابر شرایط آب و هوایی و قلیایی مقاومت نشان دهد.

انواع واتراستاپ های پی وی سی

واتراستاپ های پی وی سی در دو نوع تخت و حفره دار هستند که در مورد ویژگی های هر یک توضیحاتی خواهیم داد.

1- واتر استاپ  تخت

واتر استاپ های تخت کفی در مواردی استفاده می شوند که درز های اجرایی فاقد انقباض و انبساط می باشند. یکی از ویژگی های اصلی واتر استاپ های تخت آج یک طرفه ی آن هاست. از این دسته از واتر استاپ های پی وی سی در جهت جلوگیری از عبور آب از درون درز ها استفاده می شود.

ویژگی واتراستاپ تخت

این نوع واتر استاپ دارای ویژگی های خاص خود می باشد. اولین و مهم ترین ویژگی آن ها مقاومت کششی بالا است. به طور که مقاومت آن ها بیش از حالت استاندارد آن ها می باشد. انعطاف پذیری بالا دومین ویژگی است. که این نوع انعطاف پذیری در جهت طول و عرض می باشد. واتر استاپ های تخت در برابر اسید و مواد قلیایی دارای مقاومت بالایی بوده و مدت زمان کارایی آن معمولا بالا و متناسب با عمر سازه می باشد.

کاربرد واتر استاپ های تخت

همان طور که در ابتدای متن گفته شد از واتراستاپ های تخت برای جلوگیری از ورود آب در درز های اجرایی استفاده  می شود.اما در موارد دیگر نیز کاربرد خواهد داشت. آب بندی درز های سازه های بتنی که در مجاورت سیالات و آب قرار دارند، آب بندی مکان هایی همانند سد، کانال  و لوله های بتنی، آب بندی سازه های هیدرولیکی و همچنین آب بندی استخر و دریاچه های مصنوعی از دیگر کاربرد های مهم و اساسی واتر استاپ های تخت می باشد.

انواع واتراستاپ-واتراستاپ حفره دار

2- واتر استاپ های حفره دار

گفتیم که دومین دسته از واتر استاپ های پر کاربرد و پی وی سی واتر استاپ های حفره دار هستند. این دسته از واتر استاپ ها نیز همانند واتر استاپ های تخت دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند. از واتر استاپ های حفره دار برای درز های انبساطی  و انقباضی استفاده می شود و اصلی ترین نقش آن در حفره ی میانی واتراستاپ است. یکی از مهم ترین عملکرد های این نوع واتر استاپ در روی سازه قابلیت تغییر شکل زیاد است که همین ویژگی به جلوگیری هر چه بهتر از عبور آب در اثر جا به جایی درز ها کمک کرده  و همچنین سازه را در برابر فشار هیدرولیکی و جا به جایی عرضی و طولی مقاوم خواهد ساخت.

ویژگی واتراستاپ های حفره دار

در واتر استاپ های حفره دار همانند واتر استاپ های تخت مقاومت بالاتر از حد استاندارد ویژگی اصلی است. دومین ویژگی در این نوع واتر استاپ ها نصب آسان آن در بازه ی دمایی 20- تا 70+ درجه ی سانتیگراد است. به این منظور که در این بازه ی دمایی به راحتی می توان از واتراستاپ های حفره دار استفاده نموده و آن را نصب کرد. انغطاف پذیری بسیار بالا و مقاومت در برابر مواد قلیایی نیز ویژگی های واتر استاپ حفره دار است.

در این مقاله سعی شده است که توضیحاتی راجع به انواع واتراستاپ ، کاربرد و ویژگی های آن ارائه شود تا با توجه به این توضیحات و نکات بهترین نوع واتراستاپ انتخاب و خریداری گردد.

admin
ارسال دیدگاه