ضد یخ بتن چیست؟ مزایا و معایب

ضد یخ بتن چیست ؟

ضد یخ بتن چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم یکی از اصلی‌ترین انواع افزودنی بتن، ضد یخ بتن است. یکی از چالش‌های مهم در صنعت ساخت‌وساز، بتن‌ریزی در هوای سرد و حتی یخ‌بندان است. این مسئله سبب می‌شود تا بتن داچار یخ‌زدگی شده و کار سخت‌تر شود. این مسئله سبب می‌شود فرآیند هیداسیون به خوبی صورت نگیرد. ضد یخ نوعی ماده است که از این مسئله جلوگیری می‌کند. به منظور آشنایی بیشتر با این محصول، انواع، مقدار و نحوه مصرف، مزایا و معایب ضد یخ بتن، با ما در این مقاله همراه باشید.

ضد یخ بتن چیست ؟

ضد یخ بتن چیست ؟

در پاسخ به سوال ضد یخ بتن چیست لازم است بگوییم این محصول مخصوص بتن‌ریزی در هوای سرد است. با سرد شدن هوا، آبی که در ترکیبات بتن وجود دارد، دچار یخ‌زدگی می‌شود. این مسئله سبب می‌شود تا بتن‌ریزی با چالش مواجه شده و پروسه آن با مشکلات متعددی روبه‌رو شود. این مسئله در مقاومت بتن تاثیر بسزایی دارد. در واقع اگر از این ماده استفاده نشود و بتن یخ بزند، مقاومت آن به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

همچنین اگر منطقه موردنظر یک منطقه سردسیر باشد، با فرارسیدن فصل زمستان به مرور زمان نیز بتن ممکن است یخ بزند. بنابراین تنها به لحظه بتن‎‌ریزی محدود نمی‌شود. به منظور جلوگیری از چنین مشکلی، می‌بایست از ماده ضد یخ استفاده شود. ضد یخ در کنار دیگر افزودنی‌های بتن از جمله الیاف بتن و ژل میکروسیلیس مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارایی بسیار مهمی دارد. به منظور آشنایی با کاربرد الیاف بتن و خرید آن به لینک درج شده مراجعه کنید.

اما ترکیبات ضد یخ بتن چیست ؟ ضد یخ‌ها مواد شیمیایی هستند. این مواد با کاهش نقطه انجماد فاز مایع درون بتن، سبب جلوگیری از یخ زدن آن می‌شوند. این محصول در هوای منفی 30 درجه کاربرد زیاد و مثبتی دارد. لازم به ذکر است استفاده از این ماده، نیاز به اصول فنی خاصی است. استفاده از ضد یخ با رعایت اصول فنی، سبب صرفه‌جویی در انرژی به مقدار 20 تا 30 درصد می‌شود. در ادامه با این محصول بیشتر آشنا شوید.

انواع ضد یخ بتن

پس از آشنایی با اینکه ضد یخ بتن چیست ، با انواع آن نیز آشنا شوید. این محصول مانند بسیاری از مواد شیمیایی و افزودنی‌های بتن مانند چسب بتن در دو نوع پودری و مایع تولید می‌شود. این دو نوع خود به صورت باکلراید و بدون کلراید تولید می‌شوند. انواع ضد یخ بتن بر اساس ساختار تشکیل‌دهنده شامل موارد زیر است:

 • نمک‌های غیرآلی محلول
 • افزودنی‌های دارای ترکیبات آلی محلول
 • افزودنی با گیرش سریع
 • افزودنی‌های جامد

به طور کلی این محصول، روی کارایی بتن تاثیر زیادی داشته و سبب ایجاد استحکام عالی در آب‌وهوای سرد می‌شود.

مزایای استفاده از ضد یخ بتن چیست ؟

مزایای استفاده از ضد یخ بتن چیست ؟

این محصول مزایای زیادی در زمان استفاده دارد. برای بیان مزایای ضد یخ بتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در آب‌وهوای مختلف به راحتی می‌توان بتن‌ریزی نمود.
 • با استفاده از این افزودنی، سرعت اجرای پروژه افزایش پیدا می‌کند. از طرفی فشار یک قالب بر روی قالب دیگر کاهش پیدا می‌کند.
 • در زمانی که بتن‌ریزی به روش خشک باشد، غبارهای ناشی از این کار کاهش میابد.
 • این افزودنی سبب افزایش مقاومت بتن به منظور گیرش نهایی می‌شود.
 • از آن‌جایی که بتن‌ریزی در هوای سرد بسیار دشوار و طولانی مدت است، استفاده از این افزودنی به مقدار قابل توجهی این دشوار بودن و طولانی شدن زمان را کاهش می‌دهد.
 • سبب حفظ کارایی بتن می‌شود.

معایب ضد یخ بتن چیست ؟

پس از بیان مزایای ضد یخ بتن ، بهتر است با معایب ضد یخ بتن نیز آشنا شوید. برخی از رایج‌ترین معایب ضد یخ بتن شامل موارد زیر است:

 • یکی از معایب ضد یخ بتن ، زمان مصرف است. این افزودنی می‌بایست درست قبل از بتن‌ریزی اضافه شود تا خراب نشود.
 • در برخی مواقع شاهد تغییرات رنگ بتن در اثر استفاده از ضد یخ خواهید بود. این مسئله به دلیل بروز واکنش‌های شیمیایی است.

روش و نحوه استفاده از ضد یخ بتن چگونه است؟

به منظور آشنایی با روش استفاده از ضد یخ بتن باید بگوییم، ابتدا شرایط بتن‌ریزی را مهیا کنید. در ادامه طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • یخ، بتن قالب و محلی که قرار است بتن‌ریزی صورت بگیرد می‌بایست به طور کامل تمیز شود.
 • اگر امکان افزایش دما در محل بتن‌ریزی وجود دارد، بهتر است این کار را انجام دهید.
 • فضای لازم به منظور گرم نگه داشتن بتن فراهم گردد.
 • روش استفاده از ضد یخ بتن این گونه است که ابتدا باید آن را رقیق کنید و سپس استفاده کنید.

به طور کلی روش و نحوه استفاده از ضد یخ بتن به صورتی‌ست که باید در آخرین مرحله به بتن اضافه شود. ضد یخ مخلوط بتن را یکنواخت کرده و اجازه ایجاد حباب بزرگ در این بخش را نمی‌دهد. همچنین با جلوگیری از ورود آب به این بخش، از یخ زدن جلوگیری می‌کند. به طور کلی هر چقدر دمای هوا کمتر باشد، می‌بایست از ضدیخ بیشتری استفاده کنید. این مقدار 1% تا 5% برای عیارهای مختلف سیمان بتن است. در صورتی که دمای هوای 15- باشد می‌بایست برای استفاده از ضد یخ حتما با کارشناسان در ارتباط باشید.

مقدار مصرف ضد یخ بتن

مقدار مصرف ضد یخ بتن

مقدار مصرف ضد یخ بتن به عوامل مختلفی از جمله دمای هوا و حجم بتن بستگی دارد. به طور مثال برای 350 متر مکعب بتن، بهتر است از 5 لیتر ضد یخ استفاده شود. این در حالی است که دمای هوا حداقل 2- درجه باشد. همچنین برای 00 متر مکعب بتن لازم است از 6 لیتر ضد یخ استفاده کنید. اگر دمای هوا حداقل 10- باشد و حجم بتن نیز 250 متر مکعب باشد، لازم است 13 لیتر ضد یخ استفاده شود.

کلام آخر

در مطالب فوق در مورد ضد یخ بتن، مزایا و معایب، روش و مقدار استفاده صحبت کردیم. قبل از خرید این افزودنی لازم است حتما با موارد فوق آشنا شوید. شهر مفتول از جمله مراکز معتبر فروش انواع افزودنی‌های بتن، روان کننده بتن، ترمیم کننده بتن و محصولات مفتولی و ساختمانی، شما را در تجربه یک خرید مطمئن با قیمت مناسب یاری می‌کند. انواع افزودنی و ضد یخ بتن را با بهترین قیمت و کیفیت از شهر مفتول خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 37556-021 تماس بگیرید.

admin
ارسال دیدگاه