ژل میکروسیلیس چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و کاربرد انواع آن

انواع ژل میکروسیلیس چیست ؟

ژل میکروسیلیس، از جمله افزودنی‌های پرکاربرد و رایج است. به طور کلی در میان انواع افزودنی بتن، ژل میکروسیلیس دارای کاربرد گسترده‌ای بوده و استفاده از آن در بتن مزایای زیادی به همراه دارد. استفاده از ژل میکروسیلیس در کنار الیاف بتن سبب ایجاد استحکام و مقاومت در سازه بتنی می‌شود. در این بخش قصد داریم در مورد اینکه ژل میکروسیلیس چیست صحبت کنیم. همچنین در خصوص نحوه استفاده و کاربرد ژل میکروسیلیس توضیحات مفیدی در اختیار شما قرار می‌دهیم. اگر قصد استفاده از این محصول را دارید، بهتر است با سایر مشخصات آن آشنا شوید.

ژل میکروسیلیس چیست؟

در پاسخ به سوال ژل میکروسیلیس چیست باید بگوییم که این محصول، نوعی افزودنی مهم است که با نام میکروسیلیسا نیز معروف است. این افزودنی، محصولی جانبی از کوره‌های فوس الکتریکی القایی در صنایع فلز سیلیس و آلیاژ فرو سیلیس است. به طور کلی این ماده در سازه‌های بتنی بسیار اهمیت دارد. استفاده از این ماده سبب افزایش مقاومت، استحکام و دوام بتن در برابر عوامل مخرب فیزیکی، شیمیایی و محیطی می‌شود. استفاده از این محصول معمولا همراه با روان کننده بتن رایج است. چرا که روان کننده و ترمیم کننده بتن از جمله افزودنی‌هایی هستند که سبب حفظ مقاومت بتن در برابر عوامل مخرب محیطی می‌شوند و عمر مفید این سازه را افزایش می‌دهند.

از این افزودنی علاوه بر بتن، در سیمان، دوغاب و مواردی دیگر استفاده می‌شود. در واقع حاصل ترکیب این افزودنی با سیمان، ترکیبی قوی و سه گانه است که به منظور مقاومت در سازه‌های 100 ساله استفاده می‌گردد.

انواع ژل میکروسیلیس چیست ؟

انواع ژل میکروسیلیس چیست ؟

به منظور آشنایی با این محصول، می‌بایست با انواع ژل میکروسیلیس نیز آشنا شوید. به طور کلی ژل میکروسیلیس بر اساس الیاف، گیرش و محصولات شیمیایی بکار رفته در آن دسته‌بندی می‌شود. افزودنی نام‌برده از نظر الیاف به چهار دسته تقسیم می‌شود. سیلیکا ژل الیافی، میکرو ژل الیافی، پاور ژل الیافی و نانو ژل الیافی.

دسته‌بندی این محصول از نظر میزان گیرش نیز شامل دیرگیر، زودگیر و نرمال یا گیرش عادی است. این مسئله در واقع زمان گیرش این ماده در بتن را ارزیابی می‌کند.

این افزودنی بر اساس محصولات شیمیایی نیز به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود. به طور مثال ژل‌هایی که شامل نفتالین در ترکیب شیمیایی خود هستند، با نام سوپر ژل شناخته می‌شوند. همچنین ژل‌هایی که بر پایه کربوکسیلات هستند را پاور ژل می‌گویند. از نظر روش تولید و حالت نیز این محصول دسته‌بندی می‌گردد که اگر بخواهیم به این صورت بیان کنیم باید بگوییم شامل سه دسته پودر میکروسیلیس، ژل میکروسیلیس و ذوغاب میکروسیلیس هستند.

استفاده از ژل میکروسیلیس چه تاثیراتی در خواص بتن دارد؟

استفاده از این افزودنی، سبب بروز خواص منحصر به فردی در بتن می‌شود. به طور کلی هر کدام از افزودنی‌های بتن، خواص و تاثیراتی مثبتی در بتن ایجاد می‌کنند و به همین منظور استفاده می‌شوند. در ادامه شما را با تاثیرات و خواصی که استفاده از ژل میکروسیلیس ایجاد می‌کند، آشنا می‌کنیم.

استفاده از ژل میکروسیلیس چه تاثیراتی در خواص بتن دارد؟

کاهش نفوذپذیری بتن

استفاده از این ژل در بتن، سبب می‌شود تا ژل با کلسیم هیدروکسید واکنش دهد. این واکنش سبب کاهش خلل بتن شده و در نهایت خاصیت نفوذپذیری در بتن به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

مقاومت فشاری بتن

دومین تاثیر استفاده از این محصول، افزایش مقاومت فشاری در بتن است. به طور کلی بتن دارای مقاومت فشاری پایینی است. زمانی که از این محصول در زمان اختلاط بتن استفاده می‌شود، مقاومت فشاری بتن به مقدار زیادی افزایش میابد.

کاهش درجه حرارت بتن

در زمانی که بتن‌ریزی در حالت حجیم صورت می‌گیرد، میزان سیمان و نسبت حجم به سطح زیاد است. در چنین شرایطی می‌توان به جای بخشی از سیمان، از ژل میکروسیلیس استفاده کرد. این مسئله سبب کاهش درجه حرارت بتن و در نهایت کاهش ترک‌های حرارتی در این سازه می‌گردد.

استفاده از این افزودنی خواص دیگری همچون افزایش مقاومت بتن، کاهش هزینه‌های مربوط به سازه، افزایش عمر سازه، کاهش خطر ترک خوردن، افزایش کارایی و مقاومت بتن را به همراه دارد.

نحوه استفاده از ژل میکروسیلیس چگونه است ؟

نحوه استفاده از ژل میکروسیلیس چگونه است ؟

پس از آشنایی کامل با این محصول، بهتر است با نحوه استفاده از ژل میکروسیلیس در بتن نیز آشنا شوید. همان‌طور که پیش تر گفتیم، این محصول به دو صورت ژل و پودر موجود است. بهتر است این محصول را در حالت ژل خریداری کنید. چرا که نحوه استفاده از ژل میکروسیلیس در این حالت راحت‌تر است. اما برای خرید این محصول به صورت پودری، لازم است قبل از اختلاط با یک سوم آب ترکیب شود. در این صورت به صورت دوغاب به طرح مخلوط اضافه می‌گردد. به طور کلی در صورتی که این محصول به صورت پودر مورد استفاده قرار گیرد، سبب هسته‌زایی می‌شود. در نهایت منجر به کاهش کارایی ژل در بتن می‌گردد. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل و کاهش دوام بتن، بهتر است برای استفاده طبق دستورالعمل گفته شده اقدام کنید.

از آن‌جایی که این ژل در بسیاری از مواقع سبب کاهش کارایی بتن می‌شود، بنابراین بهتر است در کنار آن از انواع روان کننده بتن استفاده کنید. پس از اجرای نحوه استفاده از ژل میکروسیلیس به صورت صحیح، عمل‌آوری سطحی بسیار مهم بوده و می‌بایست با رعایت استانداردها انجام شود.

کاربرد ژل میکروسیلیس چیست ؟

از این محصول در زمان ساخت مخازن و منابع بتنی ضدآب، سازه‌های بتنی مسلح و غیرمسلح، سازه‌های دریایی و کانال‌های آبی، سازه‌های سنگین، ساخت تونل آب، اسکله، پل، پارکینگ و… می‌بایست به منظور افزایش مقاومت و کارایی بتن در کنار افزودنی‌های دیگر استفاده گردد. بنابراین کاربرد ژل میکروسیلیس در مناطقی که در مجاورت آب هستند اهمیت زیادی دارد.

کلام آخر

در مطالب فوق در مورد افزودنی میکروسیلیس در بتن به طور کامل صحبت کردیم. به منظور خرید انواع افزودنی بتن و این ژل، با شهر مفتول در ارتباط باشید. شهر مفتول با سابقه‌ای درخشان در حوزه تولید و فروش محصولات مفتولی، انواع توری، توری پرسی، توری گابیون ، تیرچه، واتراستاپ، انواع افزودنی بتن و… شما را در تجربه یک خرید مطمئن یاری می‌کند. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمای خرید محصولات با شماره 37556-021 تماس بگیرید.

admin
ارسال دیدگاه