کاربرد توری گابیون چیست ؟

انواع گابیون

در مقاله ی قبلی در مورد توری گابیون در یافتیم که توری گابیون چیست ، در این مقاله به کاربرد های توری گابیون میپردازیم. در ابتدا مختصری در مورد توری گابیون ( توری سنگی ) توضیح میدهیم.

توری گابیون یا توری سنگی ، توری با چشمه های شش ضلعی، شبیه به توری مرغی ، تولید شده از مفتول گالوانیزه گرم با ضخامت های متنوع و سایز چشمه های متنوعی تولید می شود. این نوع توری فلزی به دلیل داشتن مشخصات و ویژگی های منحصر به فرد از جمله شکل چشمه ، انعطاف پذیری و مقاومت بالا دارای کابرد های زیادی است. این مقاله به شرح مزایای توری گابیون و کاربردهای آن می پردازد. تعریف، نوع، کاربرد و مزایای گاببون را ارائه می دهد.

همانطور که گفته شد، توری گابیون شبکه ای فلزی ساخته شده از مفتول گالوانیزه است که با مصالحی مانند سنگ و سنگریزه پر می شود. با متصل کردن گابیون ها به یکدیگر سازه ای یکپارچه و مستحکم ایجاد می شود که مانند یک پتو دامنه ها و شیب ها را می پوشاند و مانع از سقوط سنگ می شود . توری گابیون مقاوم است و می تواند خستگی ناشی از استرس طولانی مدت سنگهای به دام افتاده را تحمل کند. به علاوه، توری گابیون مقاومت مکانیکی مورد نیاز برای جلوگیری از خطر پارگی ناشی از نیروی ناگهانی در اثر سقوط سنگ را دارد.

انواع گابیون

مفتول استفاده شده برای ساختن  توری گابیون باید دارای خواص خاصی باشد، در غیر این صورت ممکن است برای هدف و کاربردی که تولید می شود مناسب نباشد. گابیون ها ( سبدهای ساخته شده با توری گابیون ) می توانند به صورت ها و اشکال متفاوتی که می تواند بر اساس هزینه و عملکرد آنها انتخاب شود. انواع مختلف گاببون عبارتند از:

 • سبدهای گابیون

توری گابیون را به شکل جعبه های مکعبی و در اندازه های متفاوت تولید می کنند و داخل آن را با مصالحی مانند سنگ و سنگریزه پر می کنند. در گذشته توری گابیون به شکل جعبه هایی ساخته و فروخته می شد اما در حال حاضر سبدهای گابیون در محل مورد نظر به صورت جعبه هایی معکب شکل و در اندازه های مختلف ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. سبدهای گابیون در راهسازی ، در بزرگراهها و جاده ها و راه آهن ها استفاده می گردد. این روش می تواند اقتصادی باشد مگر اینکه مواد پر از معادن در نزدیکی محل پروژه در دسترس نباشد.

 • تشک های گاببون

همانطور که در شکل می بینید ، تشک های گابیون دارای ارتفاع کوتاه تری نسبت به سبدهای گابیون است و ظاهر پهن تری دارد. تشک های گابیون برای جلوگیری از فرسایش و کاهش سرعت موج ناشی جریان آب در کانال های آب مورد استفاده قرار می گیرد. این تشک های گابیونی به صورت پله ای چیده می شوند.

انواع گابیون

 • کیسه گابیون

این نوع گابیون ها به راحتی و سرعت ساخته می شود و ساختار متخلل و انعطاف پذیری دارد که در امور هیدرولیک و درشرایط اضطراری استفاده می شود.

 • توری گابیون

توری گابیون ممکن است به صورت سبد ساخته نشود. برای نگه داری سنگ ها و جلوگیری از سقوط آن ها از سطوح شیب دار کنار جاده ها و بزرگراه ها و خطوط راه آهن  توری گابیون را محکم به سطوح میبندند.

 • عناصر گابیونی تزئینی

در دکوراسیون داخلی و خارجی، طراحی باغ و محوطه سازی استفاده می شود. عناصر گابیونی محیط مناسبی برای رشد ریشه گیاهان فراهم می کنند و با رشد گیاهان در آن ها پایداری و زیبایی آن ها دو چندان می شود.

کاربرد های توری گابیون

پیش از این به تعدادی از کاربردهای توری گابیون اشاره کردیم. در این قسمت کاربردهای توری سنگی را به صورت خلاصه و جمع بندی شده بیان می کنیم . گاببون ها در پروژه مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند و اهداف مختلفی دارند. کاربرد های رایج اگابیون به شرح زیر است :

سازه های محافظ مانند دیوار حائل ، دیوار موقت سیلاب و حفاظت از ساحل

ساختارهای جلوگیری از خوردگی مانند دیوارهای دریایی، دفاع از رودخانه ها، سدها، حوضه ها، حوضچه ها و حفاظت از مخازن و دریاچه ها.

گابیون فلزی استوانه ای برای سدها

به عنوان عایق صدا

برای تغییر جهت نیروی سیلاب در مسیر رودخانه ها و هدایت آب و سیلاب

گابیون های پله پله باعث کاهش انرژی در کانال ها می شوند.

در نهایت، برای مقاصد زیباشناختی در محوطه سازی

حفاظت از خاک و آب و تقویت ساختار خاک

حفاظت پل

کاربرد توری گابیون

مزایای توری سنگی

 • دوام و طول عمر

گابون مقاوم در برابر خوردگی ناشی از رطوبت هوا و آب بسیار مقاوم است. زیرا مفتول مورد استفاده در گابیون  مفتول گالوانیزه گرم است و از پوشاندن مفتول با فلز روی ساخته می شود. مقاومت توری گابیون در برابر خوردگی موجب رشد گیاهان در سازه های گابیونی می شود بدون اینکه زنگ بزند و ظاهر آن تغییر کند.

 • انعطاف پذیری

این ویژگی اجازه می دهد تا گابیون برای حل و فصل بدون تغییر و از دست دادن کارایی تغییر شکل دهد. به طور خاص، زمانی که زمین ناپایدار و آب متحرک مواجه می شوند.

 • نفوذپذیری

سازه های گابیونی به دلیل تخلخل بالا دارای نفوذ پذیری بالایی است. می توان گفت که گابیون دارای زهکشی خودکار است و به نصب لوله هایی برای زهکشی نیاز ندارد. نفوذ پذیری بالای گابیون ، از خرابی و آسیب ناشی از فشار (هیدرواستاتیک) جلوگیری می کند.

 • مقاومت بالا

گابیون ها علاوه بر اینکه نسبت به خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارند و در برابر شرایط آب و هوایی دوام می آورند، قادر به مقاومت در برابر نیروی سیل، نیروی نفوذی و فشار یخ و زمین است.

 • اقتصادی و کم هزینه بودن

یکی از بهترین مزایای گابیون ها اقتصادی بودن و کم هزینه بودن ساختن گابیون هاست که این موضوع باعث پیشرفت بیشتر گابیون ها شده است.

 • سازگاری و هماهنگی با محیط زیست

داخل سبدهای گابیون را علاوه بر سنگ می توان با مواد بازیافتی پر کرد . همچنین فضای خالی بین مواد پر کننده و وجود گل و لای در گابیون ها اجازه می دهد که گیاهان داخل گابیون ها رشد کرده و علاوه بر دوام ، سبب هماهنگی با محیط و زیبایی نیز می شود.

 • نصب و حمل و نقل راحت و سریع و ارزان

نصب و ساخت گابیون ها به تکنولوژی خاصی نیاز ندارد و راحت و آسان است. همچنین حمل و نقل توری گابیون به دلیل ساختار رولی یا برگی بسیار راحت است.

admin
ارسال دیدگاه