کاربرد میلگرد عصایی یا ادکا در ساختمان سازی چیست ؟

کاربرد میلگرد عصایی یا ادکا چیست ؟

در پروژه‌های ساختمانی برای مقاومت در برابر برخی نیروها از جمله نیروی کرنشی یا کششی، میلگرد ادکا یا عصایی کاربرد بسیاری دارد. در ساخت و ساز محل اتصال تیر به تیرچه در برابر برش ضعیف بوده و به راحتی از روی تیر می‌لغزد. از این رو برای اتصال بهتر تیر به تیرچه از میلگرد عصایی یا ادکا استفاده می‌شود. اما میلگرد ادکا یا عصایی چیست ؟ میلگرد ادکا از پر کاربرد ترین آرماتورها در سقف‌های تیرچه بلوک است. این نوع میلگرد از عملیات خم‌کاری تولید شده و از نظر شکل ظاهری دو قسمت مستقیم و یک قسمت مورب دارد. استفاده از میلگرد عصایی سبب تقویت سقف و جلوگیری از ترک خوردن آن می‌شود. در این مقاله به کاربرد ها و مشخصات میلگرد عصایی یا ادکا پرداخته شده است؛ برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد قیمت میلگرد ادکا یا عصایی و خرید این نوع میلگرد در ادامه همراه ما باشید.

میلگرد عصایی یا ادکا ( اوتکا ) چیست ؟

میلگرد ادکا که با نام اوتکا نیز شناخته می‌شود، از موثرترین اعضای تقویتی در سقف به شمار می‌رود. این آرماتورها و بر اساس ضوابط آیین نامه‌ای برش، خم و اجرا می‌شود. امروزه استفاده از میلگرد ادکا در سقف‌های تیرچه بلوک یک روش مرسوم در ساختمان‌سازی است که مانع ترک خوردن سقف و افزاش استحکام آن می‌شود. میلگرد های ادکا در حد فاصل میان تیر و تیرچه نصب شده و این فضای ناکافی را پر می‌کنند؛ در نتیجه در اولین مرحله، مانع از در رفتگی تیرچه‌ها می‌شوند.

میلگرد‌های عصایی از دو قسمت صاف و یک قسمت مورب تشکیل شده‌اند. قسمت صاف میلگرد گیرایی لازم را فراهم می‌کند و قسمت مورب که معمولا دارای زاویه 45 درجه است با نیروی برشی مقابله می‌نماید. اگر طول قسمت صاف میلگرد ادکا به اندازه کافی بلند باشد می‌تواند گیرایی لازم را ایجاد کند اما اگر طول آن کم باشد می‌توان با ایجاد خم 90 یا 180 درجه در انتهای میلگرد گیرایی لازم را ایجاد کرد.

کاربرد میلگرد عصایی یا ادکا چیست ؟

 

کاربرد میلگرد عصایی یا ادکا چیست ؟

همان‌طور که در مطالب فوق دربافتید، کاربرد میلگرد عصایی یا ادکا در ساختمان سازی اغلب در قسمت آرماتوربندی و سقف‌سازی است. استفاده از این میلگرد نیازمند شناسایی دقیق سایز و ابعاد آن است؛ زیرا دارای قطرها و جنس‌های متفاوت می‌باشد. بنابراین برای هر کاربرد قطر مشخصی از این میلگرد ادکا استفاده می‌شود؛ هر چند استفاده از میلگرد عصایی اغلب در قسمت آرماتوربندی متداول است اما استفاده از میلگرد اوتکا زمانی لزوم پیدا می‌کند که مقاومت برشی انتهای تیرچه کافی نباشد.

میلگرد اوتکا معمولا برای تیرچه پاشنه بتنی استفاده می‌شود. تیرچه کرومیت به راحتی به تیرهای فلزی جوش داده می‌شود و جهت تقویت برش به جان تیرچه، ورق جوش می‌دهند. اما اگر از تیرچه پاشنه بتنی در اسکلت فلزی استفاده کنیم، باید از میلگرد ادکا جهت افزایش مقاومت برشی در مقطع اتصال تیر به تیرچه استفاده کرد. در این حالت می‌توان قسمت اتصال میلگرد اوتکا و تیر فلزی را جوش داد و قسمتی که در تیرچه است توسط قلاب مهار شود.

به دلیل ویژگی ها و مزایای بسیاری که میلگرد عصایی برخوردار است، بیشتر مهندسان ساختمان‌سازی از آن برای ساخت ساختمان‌های بزرگ و تجاری که نیاز به مقاومت بیش‌تری دارند، همراه با بتن استفاده می‌کنند. از این رو فروش این محصول در کشور ما بالا بوده و بازار به نسبت خوبی دارد.

 استفاده از میلگرد عصایی چه مزایایی برای ساختمان دارد؟

  • استفاده از میلگرد اوتکا باعث استحکام سقف و جلوگیری از ترک خوردن سقف در محل تیرها می‌شود.
  • در مواقع خطر و زمانی که سازه از هم گسیخته می‌شود مانع از فرو ریختن کامل سقف می‌شوند.
  • میلگرد خیز سقف را کم می کنند.
  • میلگرد های اتکا بارهای وارد شده بر میلگردهای کششی اصلی را کم می‌کنند.
  • شکل ظاهری قلاب مانند میلگرد اوتکا موجب می‌شود تا در هر مکانی به خوبی وصل شده و مقاومت آن بخش را افزایش دهد.
  • میلگرد اوتکا دامنه ارتعاشات را کم می‌کنند.
  • میلگرد عصایی خاصیت انعطاف‌پذیری و خم شدن بسیار خوبی دارد، به گونه‌ای که در اثر خم شدن نمی‌شکند و به اشکال مختلفی تبدیل می‌شود.

قیمت میلگرد عصایی یا ادکا بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

 

میلگرد عصایی یا ادکا ( اوتکا ) چیست ؟

قیمت میلگرد عصایی متناسب با مشخصات فنی آن تعیین می‌شود. مشخصات فنی میلگرد ادکا یا عصایی شامل اندازه، قطر، ضخامت، مواد اولیه ساخت، وزن، کارخانه و برند تجاری تولید‌کننده آن است. علاوه بر عوامل‌های ذکر شده قیمت میلگرد عصایی با توجه به نوسانات بازار به‌صورت روزانه متغیر است.

به دلیل استفاده از فولاد ضدزنگ در ساخت میلگرد عصایی، این محصول نسبت به سایر آرماتور‌ها از وزن بالایی برخوردار است. میلگرد اوتکا در ضخامت‌های مختلف و کیفیت‌های متفاوت تولید می‌شوند و ضخامت میلگرد تاثیر مستقیمی بر کیفیت آن دارد، به‌نحوی‌که هر چه ضخامت بیشتر باشد، میلگرد از مقاومت بالاتری برخوردار است.

 با توجه به قطر میلگرد و جنس آن، که از کربن بیشتر یا کمتری ساخته شده است، قیمت گذاری انجام می‌شود. اما به دلیل نوسانات بازار باید قیمت‌های روزانه را قبل از خرید مورد بررسی قرار دهید. برای استعلام قیمت نیز می‌توانید با شماره 54483_021 و همکاران ما در شهر مفتول تماس حاصل فرمایید.

کلام آخر

در مقاله فوق در خصوص میلگرد عصایی که با نام‌‌های ادکا و اوتکا نیز شناخته می‌شود مطالبی را شرح دادیم. همان‌طور که گفتیم این میلگرد برای تقویت سازه و استحکام بخشیدن به آن به‌کار رفته می‌شود. استفاده از این نوع میلگرد سبب می‌شود ساختمان در برابر حوادثی مانند زلزله مقاوم شده و مانع از فروریختن سقف شود.

شباهت میلگرد عصایی با نوعی دیگر از میلگرد به نام ممان منفی موجب شده تا برخی مواقع، در هنگام خرید، مصرف‌کننده دچار خطا شود. از این رو بهتر است در خرید میلگرد ادکا یا اوتکا تمام ویژگی‌ها، مشخصات و کاربرد ها مشخص شوند. برای خرید این نوع آرماتور نیز می‌توانید با کارشناسان شهر مفتول مشورت کرده و از مشاوره رایگان آن‌ها نیز بهره‌مند شوید. جهت سفارش و خرید هر مقدار از میلگرد ادکا با ما در شهر مفتول از طریق شماره 54483_021 در ارتباط باشید.

admin
ارسال دیدگاه