آب بندی بتن چیست ؟ انواع افزودنی و روش‌های آب بند کردن بتن

علت آب بندی بتن چیست ؟

آب بندی بتن چیست ؟ به طور کلی به منظور جلوگیری از نفوذ آب به بتن، می‌بایست از محصولات و روش‌های مختلفی استفاده شود. استفاده از روش مناسب و همچنین نحوه اجرای اصولی آن در حین ساخت از اهمیت زیادی برخوردار است. امروزه برای جلوگیری از نفوذ آب به بتن، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. به طور کلی به هر روش یا محصولی که برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به بتن و یا حرکت و انتقال آب صورت گیرد، آب بندی بتن گفته می‌شود. انواع روش های آب بندی بتن می‌تواند شامل استفاده از واترپروف، گروت، ژل میکروسیلیس، چسب بتن و… باشد. به منظور آشنایی با این مبحث، در ادامه در مورد انواع روش‌ ها و محصولات آب بندی استخر و بتن و همچنین علت و مزایای آن صحبت می‌کنیم.

آب بندی بتن چیست ؟

امروزه برای ساخت‌وساز هر سازه ای، از بتن استفاده می‌شود. از آن جایی که این سازه به تنهایی دارای ضعف‌های زیادی است، به منظور جبران ضعف‌ها و افزایش مقاومت و کارایی آن، لازم است از افزودنی‌های مختلفی استفاده شود. به طور مثال از روان کننده بتن و ترمیم کننده بتن ، جهت ایجاد ویژگی‌هایی خاص در بتن استفاده می‌گردد. محصولات آب بندی بتن در واقع استفاده از روش‌ها و افزودنی‌هایی است که به جهت جلوگیری از نفوذ و حرکت آب در بتن و استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع روش‌ های آب بندی بتن متفاوت است. به طور مثال روش آب بندی استخر با استفاده از محصولات ویژه‌ای صورت می‌گیرد.

علت آب بندی بتن چیست ؟

علت آب بندی بتن چیست ؟

چرا به آب بندی بتن نیاز داریم؟ علت آب بندی بتن چیست ؟ به طور کلی این کار به دو دلیل عمده صورت می‌گیرد. اولین دلیل جلوگیری از نشت یا هدر رفتن آب در مخازن و استخر‌ها است. از آن‌جایی که منابع آب در دنیای امروز کم است، بنابراین مهم‌ترین علت آب بندی بتن جلوگیری از نشت و هدر رفتن آب در بخش‌های مختلف است. از این رو نیاز داریم تا با محصولات و انواع روش‌ های آب بندی بتن جلوی این مسئله را بگیریم.

دومین علت برای آب بندی بتن، محافظت از بتن در برابر حملات شیمیایی است. در واقع زمانی که بتن در مجاورت آب و خاک قرار گیرد، املاح موجود در این دو عنصر سبب می‌شود تا بتن آسیب ببیند. بنابراین برای جلوگیری از این مسئله نیاز است تا توسط محصولات آب بندی جلوی این مسئله گرفته شود.

انواع روش های آب بندی بتن چگونه است؟

همان‌طور که گفته شد، برای این کار از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. دو نوع روش کلی به منظور آب‌بندی بتن وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • آب بندی بتن اولیه: این نوع آب‌بندی، در زمانی صورت می‌گیرد که اول ساخت‌وساز هستیم و در زمان بتن‌ریزی این کار صورت می‌گیرد. در واقع آب‌بندی در این زمان، بسیا مقرون به صرفه است.
 • آب بندی ثانویه: دومین روش برای آب‌بندی، آب‌بندی پس از بتن‌ریزی است. این روش بر اساس اصول آب‌بندی غشایی صورت می‌گیرد.

انواع محصولات آب بندی بتن

به طور کلی برای این کار از محصولات مختلفی استفاده می‌شود. انواع محصولاتی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل موارد زیر است:

 • آب‌بندی با عایق اکریلیک تک جزئی
 • آب‌بندی با عایق اکریلیک دو جزئی
 • آب‌بندی با ملات آب بند آنی‌گیر
 • آب‌بندی با پودر پلیمری
 • آب‌بندی توسط کریستال
 • آب‌بندی توسط پلیمر دو جزئی یا ملات واتر پروف
 • آب‌بندی توسط چسب بتن
 • آب‌بندی توسط عایق پلی اورتان
 • آب‌بندی توسط گروت

انواع محصولات آب بندی بتن

آب بندی بتن با واترپروف چیست ؟

یکی از محصولات آب بندی بتن ، واترپروف است. این محصول نوعی ماده آب‌گریز است. در واقع بهترین و رایج‌ترین گزینه به منظور اجرای آب بندی در بتن، همین روش است. این محصول دارای دو نوع پودری و مایع است.

آب بندی با گروت چیست ؟

محصول دیگری که برای این کار کاربرد زیادی دارد، آب‌بندی با گروت است. گروت نوعی ماده مقاوم است و به منظور نصب کاشی و سرامیک استفاده می‌شود. این محصول معمولا شامل سه مدل اپوکسی، سیمانی و پلیمری است.

روش و مواد آب بندی استخر

روش و مواد آب بندی استخر

همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین بخشی که باید آب‌بندی شود، استخر است. به منظور آب‌بندی دیوار و کف استخر لازم است از افزودنی بتن و محصولات آب‌بندی استفاده شود. رایج‌ترین روش آب‌ بندی استخر ، استفاده از ژل میکروسیلیس است. این ماده مصرف آب را به مقدار قابل توجهی کاهش داده و همچنین خاصیت پرکنندگی دارد. استفاده از این ژل سبب افزایش مقاومت بتن در استخر می‌شود. همچنین سبب جلوگیری از ایجاد ترک‌های ریز می‌شود.

دومین روش آب بندی استخر ، استفاده از چسب بتن است. چسب بتن سبب افزایش مقاومت بتن و بهوبد خواص آن می‌شود. همچنین از بروز ترک و نشت آب به مقدار قابل توجهی جلوگیری می‌کند. به طور کلی به منظور استفاده از هر یک از این روش‌ها لازم است استانداردهای لازم اجرا شده و توسط متخصصین انجام گیرد تا نشتی صورت نگیرد.

از طرفی علاوه بر دو روش فوق، روش اجرای واتراستاپ نیز برای آب بندی استخر رایج است. برای آشنایی بیشتر با واتراستاپ می‌توانید با کاربرد واتراستاپ در لینک درج شده آشنا شوید. در آخر استفاده از الیاف بتن نیز در جلوگیری از نشت آب در اثر ترک‌خوردگی موثر است. چرا که الیاف بتن سبب محکم شدن ساختار شده و در نهایت مانع از ایجاد ترک و نشت آب می‌گردد.

کلام آخر

در مطالب فوق در مورد اینکه آب بندی بتن چیست و چرا باید انجام شود صحبت کردیم. همچنین سایر روش‌ های آب‌بندی بتن و استخر را توضیح دادیم. شهر مفتول از جمله مراکز معتبر فروش انواع افزودنی و محصولات آب بندی بتن است. اگر به دنبال خرید انواع چسب، محصولات آب بندی، الیاف بتن، واتراستاپ و… با مناسب‌ترین قیمت و کیفیت هستید، با ما در ارتباط باشید. جهت ثبت سفارش از طریق سایت اقدام نموده و یا با شماره 37556-021 تماس بگیرید.

admin
ارسال دیدگاه