اسپیسر چیست و چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از اسپیسر

اسپیسر چیست و چه مزایایی دارد؟

اسپیسر یا فاصله انداز نوعی ابزار است که با استفاده از آن می‌توان در میان میلگردها فاصله ایجاد کرد. در واقع استفاده از این محصول سبب محافظت از میلگرد در برابر شرایط مخرب محیطی می‌شود. اصلی‌ترین کاربرد اسپیسر محافظت از لایه رویی میلگرد به منظور جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی است. این قطعه که فضاساز میلگرد نیز شناخته می‌شود در جنس‌های مختلفی از جمله فلز، بتن و پلاستیک ساخته شده و دارای انواع مختلفی است. در پاسخ به سوال اسپیسر چیست و چه مزایایی دارد باید گفت اصلی‌ترین مزایای اسپیسر افزایش حجم میلگرد و در نتیجه کاهش فشار بر روی بتن است. از طرفی استفاده از این قطعه سبب افزایش سرعت و دقت در انجام پروژه‌ها می‌شود. در صورتی که قصد خرید اسپیسر را داشته و به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر از این محصول هستید با ما همراه باشید.

اسپیسر چیست ؟

 در پاسخ به سوال اسپیسر چیست باید بگوییم ابزاریست که بین میلگردها فاصله ایجاد می‌کند. اما اصلی‌ترین کاربرد این محصول جلوگیری از خورده شدن میلگرد توسط مواد شیمیایی مانند سولفات است. این محصول از مواد مختلفی اعم از پلاستیک، فولاد و بتن ساخته می‌شود. همچنین در شکل‌ها و انواع مختلفی یافت می‌شود که شامل هارد فیکس، مکس فیکس، مینی فیکس، ویل فیکس و… است. استفاده از اسپیسر سبب افزایش حجم میلگرد می‌شود. این مسئله در افزایش سرعت و دقت اجرای پروژه بسیار موثر است. در نتیجه سبب افزایش مقاومت سازه در برابر زلزله و سایر نیروهای کششی می‌گردد. همچنین بتن را در برابر ترک و آسیب‌دیدگی مستحکم می‌کند.

مزایای استفاده از اسپیسر

 

مزایای استفاده از اسپیسر

 

مزایای اسپیسر با توجه به کاربردی که دارد زیاد است. به طوری که استفاده از این قطعه در صنعت ساختمان‌سازی، یک ابزار ضروری و واجب به حساب می‌آید. یکی از مزایای اسپیسر نگه داشتن میلگرد در موقعیت مناسب و پوشش دادن آن در برابر خوردگی است. این مسئله در استحکام سازه نیز تاثیر بسزایی دارد. به طوری کلی می‌توان گفت بتن در برابر نیروهای کششی از خود مقاومت زیادی ندارد. از این رو می‌بایست برای جبران این کمبود از میلگرد استفاده شود. در کنار میلگرد می‌بایست از اسپیسر نیز استفاده کرد تا میلگرد را در برابر خوردگی مقاوم کند. به طور کلی استفاده از اسپیسر مزایای زیادی را به همراه دارد که شامل موارد زیر است:

 • اسپیسر سبب ایجاد سطحی یکپارچه بر روی میلگرد می‌شود و آن را در برابر خوردگی مقاوم می‌کند.
 • این محصول وزن بسیار کمی داشته و همچنین بسیار مقرون به صرفه است.
 • حمل و نقل و استفاده از آن آسان است.
 • استفاده از اسپیسر سبب افزایش سرعت در کار می‌شود.
 • به منظور اجرای آن نیازی به نیروی انسانی متخصص نیست.
 • هزینه ساخت‌و‌ساز را کاهش می‌دهد.
 • استفاده از اسپیسر سبب جلوگیری از تکان خوردن میلگردها می‌شود.

انواع اسپیسر از نظر جنس

به طور کلی اسپیسرها از نظر جنس به سه دسته تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر است:

 • اسپیسر فلزی: یکی از انواع اسپیسر، اسپیسر فلزی است. این مدل همانطور که از نامش پیداست از فلز ساخته شده است. استفاده از آن آسان بوده و میلگرد ساده به راحتی روی آن قرار می‌گیرد. این اسپیسرها به شکل گرد و مفتولی هستند.
 • اسپیسر بتنی: این نوع اسپیسر دارای ضریب حرارتی مشابه بتن است. اسپیسر بتنی در برابر مواد خورنده مقاومت زیادی داشته و از چسبندگی بالایی برخوردار است. همین مسئله سبب می‌شود تا در برابر نفوذ رطوبت مقاومت بالایی داشته باشد. از طرفی سختی این اسپیسر سبب گران بودن آن نسبت به انواع دیگر می‌شود.
 • اسپیسر پلاستیکی: این اسپیسر از قیمت کمتری برخوردار بوده و رایج‌تر است. این اسپیسر اگرچه به میزان بیشتری استفاده می‌شود اما دارای قدرت پایین چسبندگی بتن بوده و ضریب حرارتی آن با بتن یکسان نیست. همچنین در برابر مواد شیمیایی مقاومت کمتری دارد.

انواع اسپیسر از نظر شکل ظاهری و مقاومت

 

انواع اسپیسر

 

اسپیسرها بر اساس شکل ظاهری نیز به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند:

 • اسپیسر هارد فیکس: بر روی این اسپیسر دو شاخک قفل کن قرار دارد که به راحتی می‌توان میلگرد را به آن متصل کرد. برای فوندانسیون پر تراکم و سنگین از آن استفاده می‌شود. این اسپیسر به وزن 350 گرم در زیر میلگردها قرار می‌گیرد.
 • اسپیسر ماکس فیکس: این اسپیسر به منظور استفاده در کف‌های نیمه سنگین و تیرها، پوترها و شناژها استفاده می‌شود. این اسپیسر نیز دو شاخک داشته و در میلگرد قفل می‌شود.
 • اسپیسر ویل فیکس: این اسپیسر در سطوح عمودی دیوارها مورد استفاده است. این اسپیسر قالب موازی دارد. همین مسئله نیز سبب می‌شود تا از پیچیدگی میلگرد حلوگیری گردد. این نوع دارای شاخک هایی است که در برابر لرزش سازه را مقاوم می‌کند.
 • اسپیسر کیج فیکس: در این اسپیسر یک قفل کن تعبیه شده است. این بخش با میلگرد چفت شده و از لرزش میلگردها جلوگیری می‌کند.

خرید انواع اسپیسر در شهر مفتول

در مطالب فوق در مورد اینکه اسپیسر چیست و چه مزایایی دارد صحبت کردیم. به منظور خرید اسپیسر بهتر است با انواع آن آشنا شوید و با اطلاعات کامل محصول موردنظر را خریداری کنید. شهر مفتول به عنوان معتبرترین مرکز تولید و فروش انواع محصولات مفتولی است. به منظور خرید انواع اسپیسر با بهترین کیفیت، انواع واتراستاپ، یونولیت، پایه فنس، توری حصاری، توری سرندی، انواع تیرچه کرومیت و تیرچه بتنی، انواع میلگرد ساده، الکترود جوشکاری و… با شماره 02154483 در تماس باشید. کارشناسان شهر مفتول با ارائه خدمات مشاوره رایگان شما را راهنمایی می‌کنند. همچنین به منظور ثبت خرید به صورت اینترنتی مشخصات محصول موردنظر را ثبت کرده و سفارش خود را ثبت نمایید. انواع محصولات مفتولی را با کیفیتی تضمینی و قیمت مناسب از شهر مفتول خریداری کنید.

admin
ارسال دیدگاه