انواع سیم مفتول گالوانیزه گرم و سرد و روش تولید آن‌ها

انواع مفتول گالوانیزه 

همان‌طور که می‌دانید مفتول گالوانیزه یک محصول پرکاربرد است که از گالوانیزه کردن مفتول سیاه تولید می‌شود. قیمت مفتول گالوانیزه در انواع گرم و سرد متفاوت و مناسب بوده، به گونه‌ای که به راحتی در اختیار همه قرار می‌گیرد و در موارد مختلفی خواه به عنوان مواد اولیه برای تولید محصولات دیگر و خواه به صورت مصرف مستقیم به کار گرفته می‌شود. سیم مفتول گالوانیزه از جمله محصولاتی به‌شمار می‌رود که مراحل تولید آن بسیار زیاد بوده و این محصول باید مراحل مختلفی را طی کند تا به عنوان یک محصول آماده و کاربردی بتوان از آن بهره‌مند شد. از این رو در این مقاله می‌خواهیم شما را با انواع سیم مفتول گالوانیزه گرم و سرد و تولید هر کدام آشنا کنیم تا شما بتوانید با شناختی بیش‌تر از این نوع مفتول، خرید خود را انجام دهید.

انواع مفتول گالوانیزه

مفتول گالوانیزه در انواع چینی و ایرانی در بازار به فروش می‌رسد:

· مفتول گالوانیزه ایرانی

مفتول گالوانیزه ایرانی دوام زیادی در برابر رطوبت و اکسید شدن دارد و هرچه کیفیت تولید مفتول بالاتر باشد استقامت آن در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی بیش‌تر می‌شود. وزن کلاف‌های مفتول گالوانیزه ایرانی با یک‌دیگر کمی متفاوت است و هم‌چنین در قطر سیم، تلرانس و یا تغییر اندک قطر دیده می‌شود.

· مفتول گالوانیزه چینی

انواع مفتول گالوانیزه 

مفتول گالوانیزه چینی به نسبت نوع ایرانی آن در برابر زنگ‌زدگی و رطوبت استقامت کم‌تری دارد و زودتر دچار اکسید شدن می‌شود. از طرفی برتری‌هایی نسبت به نوع ایرانی دارد مانند نداشتن تلرانس و تغییر قطر در نقاط مختلف کلاف مفتول می‌باشد. مفتول گالوانیزه انعطاف‌پذیری بالاتری نسبت به نوع ایرانی دارد و کلاف‌های گالوانیزه چینی دارای وزن‌های یکسانی می‌باشند.

سیم مفتول گالوانیزه با توجه به روش تولید آن به دو دسته‌ی مفتول گالوانیزه گرم و مفتول گالوانیزه سرد نیز تقسیم‌بندی می‌شود:

1. سیم مفتول گالوانیزه گرم

این نوع مفتول گالوانیزه به مفتول سفید معروف می‌باشد که در انگلیسی به آن Hot Dipped Golvanized Wire می‌گویند. مفتول گالوانیزه از طریق گالوانیزاسیون داغ، مفتول سیاه (فولاد st37) حرارت داده شده و روکش‌دهی می‌شود.

مفتول گالوانیزه گرم در واقع مفتول سیاه حرارت داده شده‌ای (آنیل شده) است که در اثر حرارت، کربن آن به حداقل ممکن رسیده، بسیار نرم و نفوذ‌پذیر شده است. آن‌گاه به واسطه غوطه‌ور کردن در وان مذاب روی به صورت کاملا عمقی و زیبا روکش‌دهی می‌شود.

مفتول گالوانیزه گرم در برابر نم، رطوبت و زنگ‌زدگی مقاومت بالایی دارد. در شرایط آب‌و‌هوایی مختلف و با تمام مناطق جغرافیایی سازگاری پیدا می‌کند؛ به همین دلیل طول عمر بسیار بالایی دارد. اگر در مناطق خوش آب‌وهوا نیز استفاده شود طولی عمری نزدیک به 70 سال را دارا می‌باشد. این نوع مفتول دارای سطحی صاف، صیقلی و براق است. قابلیت خم شدن و پیچیده شدن بالای آن سبب می‌گردد که در محصولات بافتی نظیر انواع توری حصاری، توری گابیون ، توری مرغی و سیم خاردار و… مورد استفاده قرار بگیرد. در عین حال خرید و استفاده از این مفتول مقرون به‌صرفه می‌باشد.

نحوه تولید مفتول گالوانیزه گرم به چه صورت است؟

گالوانیزاسیون داغ یک فرآیند پوشش‌دهی آهن و فولاد به وسیله‌ی روی است. در این پروسه آلیاژهای پایه را در دمای حدود 840 درجه فارنهایت ( 450 درجه سانتی‌گراد ) از وان مذاب روی عبور می‌دهند.  هنگامی که مفتول‌ها از وان مذاب خارج می‌شوند، روی خالص (Zn) با اکسیژن هوا (O2) واکنش داده و تشکیل زینک اکساید می‌دهد. آن نیز در واکنشی که با دی اکسید کربن (Co2) تشکیل ماده خاکستری رنگ کربنات روی (ZnCo3) می‌دهد که یک ماده قوی بوده که از فولاد در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی محافظت می‌کند.  این لایه محافظ که سطح فولاد را به طور عمقی و کامل پوشش می‌دهد و به عنوان یک سیستم محافظ و مانع بین فولاد و هوا قرار می‌گیرد و از تاثیر عوامل خورنده جوی بر فولاد جلوگیری می‌کند .

فلز روی در مقایسه با فولاد، الکتروپوزیتیو است؛ این خاصیت فوق‌العاده در زمان‌هایی که پوشش گالوانیزه آسیب می‌بیند و فولاد در معرض هوا قرار می‌گیرد، فلز روی از طریق حفاظت کاتدی هم‌چنان می‌تواند از فولاد در برابر خوردگی محافظت کند.

انواع مفتول گالوانیزه 

2. سیم مفتول گالوانیزه سرد

در روش تولید گالوانیزه سرد، فلز روی با سیستم آب‌کاری با برق الکترولیز روی سیم می‌نشیند. در نتیجه ضخامت روی کم می‌باشد و چندان در مقابل رطوبت مقاوم نیست. اما در نوع گرم ضخامت روی بیش‌تر است و در نتیجه دیرتر زنگ می‌زند.

نحوه تولید مفتول گالوانیزه سرد به چه صورت است؟

در روش گالوانیزه سرد، بعد از تمیزکاری و اکسید‌زدایی مفتول سیاه توسط اعمال جریال الکتریکی و با فرآیند الکترولیزر لایه‌ای بر روی آن قرار می‌گیرد. این لایه بنا لایه گالوانیزه سرد بوده که در مقایسه با روش گرم بسیار نازک‌تر می‌باشد. این فرآیند ضمن مقاوم نمودن مفتول در برابر رطوبت و شکستگی، آن را منعطف نیز می‌سازد. این عمل با هدف جلوگیری از خوردگی فلز پایه یعنی فولاد و زنگ‌زدگی آن انجام می‌شود.

مفتول گالوانیزه به روش سرد معمولا با قطر ۰.۵ تا ۶ میلی‌متر و به دو شکل کلاف و شاخه تولید شده و ترکیبات شیمیایی و خواص مکانیکی آن‌ها تابع میلگردی است که از آن تولید شده است. با توجه به این که در تولید مفتول گالوانیزه از مفتول سیاه استفاده می‌شود بنابراین بسیار نرم بوده و درصد ازدیاد طولی آن و هم‌چنین مقاومت آن در مقابل خمش و پیچش افزایش می‌یابد.

کلام آخر

با توجه به مطالبی که در خصوص انواع مفتول گالوانیزه و روش تولید آن گفته شد، اکنون شما می توانید با آگاهی کامل در این زمینه، و با مشاهده‌ی لیست قیمت مفتول گالوانیزه در سایت شهر مفتول، این محصول را خریداری نمایید. برای خرید و بهره‌مندی از مشاوره رایگان فروش مفتول گالوانیزه گرم و سرد می‌توانید با شماره 54483_021 تماس حاصل فرمایید.

admin
ارسال دیدگاه