انواع پشم شیشه و مقایسه انواع آن

پشم شیشه عایق لوله

پشم شیشه نوعی ماده ساخته شده از الیاف معدنی است که به عایق حرارتی صوتی نیز شهرت دارد. این ماده از مواد بازیافت شده و شیشه ذوب شده به همراه ماسه ممولی و زرین تولید می شود که رشته های استوانه ای شکل شیشه ای و بسیار ریزی را پدید می آورند. این الیاف شیشه ای دارای انواع مختلفی هستند که کاربردهای متفاوتی نیز دارند و بیشتر در صنعت بسته بندی و ساختمان سازی و دیگر صنایع به عنوان عایق صوتی و حرارتی کاربرد دارد. پشم شیشه بر اساس نوع مصرف ، نوع پوشش و مشخصات فنی و شکل آن دسته بندی می شود که در ادامه مشخصات فنی پشم شیشه و انواع پشم شیشه و کاربرد هر کدام از انواع آن توضیح داده خواهد شد.

انواع پشم شیشه

همانطور که پیشتر گفته شد پشم شیشه دارای انواع مختلفی است که بر اساس نوع پوشش پشم شیشه ، مشخصات فنی و نوع کاربرد تقسیم بندی می شود. این محصول بر اساس پوشش به سه دسته ، پوشش فویل آلومینیومی ، بافت سیاه شیشه ای و الیاف پارچه ای شیشه ای تقسیم بندی می شوند. بر اساس

مقاومت حرارتی پشم شیشه چقدر است ؟

پشم شیشه همانند سایر مواد عایق، تا حد خاصی توانایی عایق بندی را دارد. آستانه دمایی که پشم شیشه توانایی تحمل آن را دارد 550 درجه سانتی گراد است.

انواع پوشش پشم شیشه

پوشش‌های پشم شیشه به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

پوشش فویل آلومینیومی

پوشش بافت سیاه شیشه‌ای

پوشش الیاف پارچه‌ای شیشه‌ای

انواع پشم شیشه

به طور کلی سه مدل پشم شیشه در بازار ایران وجود دارد که هر یک کاربرد خاص خود را دارند . این سه مدل به شرح زیر است :

 • پشم شیشه رولی که با نام پتویی نیز شناخته می‌شود .
 • پشم شیشه پانل که نام دیگر آن پشم شیشه تخته‌ای است .
 • پشم عایق لوله یا عایق پیش ساخته .    پشم شیشه عایق لوله

انواع پشم شیشه بر اساس مصرف

 • پشم شیشه بدون لفاف (Un facing)
  پشم شیشه پتویی نام دیگر این پشم شیشه است. از پشم شیشه پتویی معمولا در دیگ‌های بخار، سیستم‌های دوجداره، دیگ‌های شوفاژ، آبگرمکن، اجاق گاز و امثال آن استفاده می‌شود. به طور کلی لوازمی که دارای سیستم حرارتی مستقیم هستند، از این پشم شیشه استفاده می‌شود. البته ممکن است در سقف سالن‌ها و یا سوله هایی که پوشش دو لایه دارند نیز از این پشم شیشه استفاده شود
 • پشم شیشه کاغذی
  پشم شیشه کاغذی با لفاف کاغذ کرافت پوشیده می‌شود. موارد مصرف این پشم شیشه بیشتر در کارهای صنعتی و ساختمانی است. به طور مثال برای ایزوله کردن لوله‌ای آب سرد و گرم، سقف‌های دو جداره برای سالن‌های تولید دام و طیور و مواردی این چنین مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت لازم برای این موارد معمولا 25 تا 50 میلیمتر است.
 • پشم شیشه با لفاف کاغذ آلومینیوم
  این نوع پشم شیشه شامل دو دسته آلومینیوم مسطح پلی اتیلن دارد و آلومینیوم مسطح ساده پلی اتیلن دار است. ضخامت‌های موجود برای این پشم شیشه شامل 25 و 50 میلی متر است. دانسیته‌های موجود در این پشم شیشه نیز شامل 10، 12،16 و 20 است. از این پشم شیشه معمولا در کانال‌های انتفال هوا و پوشش لوله‌ها در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت 50 میلی متر برای پوشش سقف سوله و سالن تولید کارخانجات، مرغداری و مکان هایی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پشم شیشه با انواع لفاف رنگی
  تا چند سال اخیر، پشم شیشه‌های مورد استفاده در مکان‌های مختلف، به صورت آلومینیومی و ساده با رنگ نقره‌ای بوده است. امروزه می‌توان از خاصیت رنگ پذیری پشم شیشه استفاده نمود و طرح‌های جذاب تری ایجاد کرد. فلز آلومینیوم دارای ماهیت فیزیکی خاصی است. به طوری که میل زیادی به ترکیب و واکنش با گاز اکسیژن دارد. از این خاصیت و ترکیب آلومینیوم و اکسیژن می‌توان برای تولید پشم شیشه‌های رنگی استفاده نمود. این انتخاب سلیقه‌ای است. افراد می‌توانند برای محیط‌های گوناگون از پشم شیشه با لفاف رنگی استفاده کنند.
 • پانل
  پانل نوعی از پشم شیشه است که دارای حجمی بالاتر از پشم شیشه رولی است. از پانل به عنوان عایق حرارتی و صوتی در صنایع استفاده می‌شود. پانل‌ها در ابعاد 1000 و 12000 میلیمتر تولید می‌گردند. البته می‌توان از ابعاد دیگر نیز برای کارهای مختلف استفاده نمود. از پانل‌ها می‌توان در دیوارها، سردخانه ها، استودیوهای ضبط صدا و مواردی از این قبیل استفاده کرد.
 • عایق لوله
  عایق لوله یا عایق پیش ساخته، با دانسیه‌های مختلف تولید می‌شود. از آنها برای پوشش دادن سطوح خارجی لوله‌های آب گرم و سیستم‌های انتقالی صنایع گاز و پتروشیمی استفاده می‌شود.
  پشم-شیشه پیش ساخته لوله ای

مزایای پشم شیشه

 • چگالی‌های متنوعی را داراست .
 • وزن کمی داشته و سبک است .
 • مراحل نصب پشم شیشه بسیار آسان است .
 • کند سوزی و ضریب انتشار کم گاز سمی .
 • داشتن خاصیت آکوستیک

معایب پشم شیشه

 • ساختار فیبری پشم شیشه سبب شده است این ماده در برابر رطوبت مقاومت کمی داشته باشد .
 • این ماده می‌تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی ، ضعف در دید و مشکلات تنفسی-ریوی شود .

خدمات شهر مفتول
شهر مفتول ، با تولید محصولات مفتولی و پشم شیشه مرغوب و با کیفیت در خدمت شماست. هدف اصلی ما جلب رضایت و اعتماد مشتریان گرامی است. با بهره مندی از خدمات ما میتوانید خرید راحت و سریع داشته باشید. همچنین می توانید قبل از خرید از خدمات مشاوره رایگان ما استفاده کرده و با اطمینان کامل خرید کنید. به منظور راحتی شما مشتریان گرامی خدمات نصب در محل نیز عرضه می گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ی 54483-021 تماس حاصل نمائید.

admin
ارسال دیدگاه