تفاوت سیم آرماتوربندی با سیم نجاری و مقایسه آن‌ها

سیم نجاری ( سیم قالب بندی ) چیست؟

همان‌طور که پیشتر راجع به مفتول سیاه صبت کردیم، با توجه به مطالبی که در اختیار شما عزیزان قرار دادیم متوجه شدید که این نوع مفتول درواقع انواع مختلفی دارد که پرمصرفترین نوع آن سیم آرماتوربندی و سیم نجاری یا همان سیم قالب بندی می‌باشد. با توجه به شباهت این دو سیم سوالی که شاید برای شما مطرح شود تفاوت سیم آرماتوبندی و قالب بندی است. اگر در این مقاله همراه شهر مفتول باشید اطلاعاتی در خصوص مقایسه سیم آرماتوربندی و سیم نجاری کسب خواهید کرد. برای شناخت بهتر شباهت ها و تفاوت های سیم آرماتوربندی و سیم نجاری، لازم است که ابتدا به طور مجزا و مختصر با این دو نوع سیم آشنا شوید. پس ما را در این مقاله همراهی کنید.

سیم نجاری ( سیم قالب بندی ) چیست؟

سیم نجاری میلگرد نازکی می‌باشد که معمولا از جنس مفتول سیاه ساخته شده است. به دلیل انعطاف‌پذیری بالای این سیم از آن در در اجرای سازه‌های بتنی استفاده می‌شود. هم‌چنین از سیم قالب بندی برای ایجاد یکپارچگی و ثبات میلگردها در بتن‌ریزی، فونداسیون و توری مش بندی آن، ساخت تیر و ستون‌های ساختمان نیز استفاده خواهد شد. همان‌طور که از نام این سیم نیز مشخص است، علاوه بر سازه‌های ساختمانی در صنایع چوبی و نجاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سیم نجاری ( سیم قالب بندی ) چیست؟

 

سیم قالب بندی با حداقل ضخامت 3 الی 4 میلی‌متر به صورت حلقه‌ای تولید می‌شود؛ از این رو برای مصارف مختلفی به کار گرفته می شود. لازم به ذکر است، درصورتی که میلگردها دارای ضخامت بالایی باشند، نیاز به سیم نجاری با ضخامت بالاتری برای اتصال و مقاومت آن‌هاست.

سیم نجاری همانند سیم آرماتوربندی با توجه به نوع ساخت و متریال اولیه دارای دو گونه زیر می‌باشد:

  • سیم نجاری تسمه ای
  • سیم نجاری فابریک

سیم آرماتوربندی چیست؟

سیم آرماتوریندی نیز همانند سیم نجاری از مفتول سیاه ساخته می‌شود. این سیم  با نام تجاری مفتول پخته شده نیز شناخته می‌شود. دلیل این نام‌گذاری این است که سیم آرماتوربندی از حرارت مفتول‌های سخت صنعتی تا دمای 900 درجه سانتی‌گراد در شرایط خلاء در کوره آنیل تولید می‌شود.

سیم آرماتوربندی نیز به صورت حلقه‌ای در ضخامت‌های مختلف مانند 1.5 میلی‌متر که برای ساخت میلگردهای آرماتوربندی می‌باشد، تولید می‌شود. هم‌چنین علاوه بر صنعت ساختمان، این مفتول در هنر و مجسمه‌سازی برای ساخت چهارچوب مجسمه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم آرماتوربندی در مصارفی، موادی نظیر موم و گچ را به راحتی به روی خود نگه می‌دارد؛ در نتیجه مجسمه سازها به راحتی می‌توانند اسکلت مجسمه خود را با این مفتول پرداخته و آماده کنند.

“سیم آرماتوربندی فابریک” و “سیم آرماتوربندی تسمه” دو نوع سیم آرماتوربندی موجود در بازار بر اساس نوع ساخت هستند. هر کدام از این سیم‌ها کیفیت و مرغوبیت ویژه و منحصربه‌فرد و در عین حال کاربردهای متفاوتی دارند.

 تفاوت سیم آرماتوربندی و سیم قالب بندی

در خصوص مقایسه و تفاوت سیم آرماتوربندی و سیم قالب بندی باید گفت که این دو سیم تنها در مقدار “ضخامت” با یک‌دیگر اختلاف دارند. یعنی سیم آرماتوربندی در ضخامت 1.5 میلی‌متر و سیم نجاری در ضخامت 2.5، 3، و4 در بازار موجود می‌باشد. از این رو این تفاوت سبب شده که در کاربردشان نیز تفاوت‌هایی به وجود آید که آن‌ها را به دو نوع سیم مجزا تبدیل کرده است.

شباهت سیم آرماتوربندی و سیم قالب بندی

  1. با توجه به مطالب فوق که در خصوص هر کدام از سیم‌ها گفته شد، می‌توان فهمید که سیم آرماتوبندی و سیم قالب بندی چه شباهت هایی با یک‌دیگر دارند.
  2. سیم آرماتوربندی و سیم نجاری از نظر جنس هردو از یک جنس مشابه در واقع مفتول سیاه می باشند.
  3. این دو سیم هردو به صورت حلقه اما در ضخامت‌های متفاوت که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد در بازار عرضه می‌شوند.
  4. هردوی این سیم‌ها در صنعت ساختمان‌سازی و سازه‌های بتنی کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  5. دسته‌بندی این دو نوع سیم از نظر نوع ساخت و مواد اولیه به یک صورت می‌باشد و هر دوی آن‌ها به صورت تسمه‌ای و فابریک در بازار موجود هستند.
  6. سیم نجاری و سیم آرماتوربندی به لحاظ قیمتی یکسان هستند. قیمت روز این دو کالا مانند دیگر محصولات آهنی متأثر از قیمت روز آهن و فولاد است و بستگی به ضخامت قطر آن‌ها دارد.

سیم آرماتوربندی چیست؟

در سایت شهر مفتول قیمت سیم قالب بندی و سیم آرماتوربندی در ضخامت های مورد نظر به روز اعلام می‌شود. لذا می‌توانید قیمت این نوع سیم‌ها و هم‌چنین کلیه محصولات مفتولی را از طریق شماره 54483_021 در شهر مفتول پیگیری نمایید.

راهنمای خرید سیم آرماتوربندی و سیم نجاری

با توجه به مقایسه سیم آرماتوربندی و سیم قالب بندی ، فروش این سیم‌ها توسط بسیاری از فروشندگان و سایت‌ها اتفاق می‌افتد، زمان خرید این سیم‌ها آگاه باشید که ضخامت سیم، استحکام مورد نیاز شما برای میلگرد را داشته باشد. در صورتی که نمی‌دانید سیم مناسب با ضخامت میلگرد شما کدام است، قبل از اقدام به خرید آن با کارشناسان شهرمفتول تماس بگیرید و هم‌چنین می‌توانید از مشاوره رایگان آن‌ها نیز بهره‌مند شوید.

admin
ارسال دیدگاه