تفاوت میلگرد ساده و آجدار و مقایسه آن‌ها

میلگرد ساده چیست ؟

در صنایع مختلف، قطعات و مصالح فلزی جز مهم‌ترین مصالحی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد میلگرد نیز در این پروژه‌ها به وفور دیده می‌شود. میلگرد‌ها به دو نوع میلگرد ساده و میلگرد آجدار تقسیم می‌شوند. هر یک خصوصیات و کاربردی دارند. هدف از ارائه این مقاله بررسی میلگردهای ساده و آجدار و وجه تمایز و شباهت بین آن‌هاست. در ادامه جهت مقایسه این دو محصول، توضیح مختصری در مورد میلگرد ساده و آجدار داده می‌شود. همچنین تفاوت این دو را به خوبی بیان کردیم.

میلگرد ساده چیست ؟

میلگرد ساده، میلگرد بدون آج با سطح صافی است. ایجاد استحکام مقاومت بیش‌تر در بتن از مهم‌ترین وظایف آن است. طول استاندارد میلگرد ساده اغلب ۶ یا ۱۲ متر بوده و در قطرهای ۶ تا ۲۰۰ میلی‌متر تولید می‌شود. میلگرد ساده در صنعت برای جوشکاری، آهنگری، تغییر شکل و… کاربرد فراوانی دارد. هم‌چنین در ساخت ستون‌های بتنی، مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، جبران ضعف کششی بتن در مقابل زلزله و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میلگرد ساده چیست ؟

میلگرد آجدار چیست ؟

میلگرد آجدار ، از آج‌هایی به شکل مارپیچ، یکنواخت، دوکی و یا مرکب تشکیل می‌شود. درصد کربن، قابلیت خم‌پذیری و سختی هر کدام از این میلگرد‌های آجدار با یک‌دیگر متفاوت است. میلگردهای آجدار دارای سه نوع A2 ، A3، A4 بوده که معمولا در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

تفاوت میلگرد ساده و میلگرد آجدار

تفاوت میلگرد ساده و میلگرد آجدار

در این قسمت وجه تمایز میلگرد‌های ساده و آجدار بر اساس آیتم‌های مختلف بررسی شده است. پس برای مقایسه میلگرد های ساده و آجدار ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

۱٫ تفاوت بر اساس شکل ظاهری

اولین و بارز‌ترین تفاوت میلگرد ساده و میلگرد آجدار به لحاظ ظاهری است. میلگرد ساده کاملا صاف و بدون شیار است. البته شاید گاهی شیارهایی بسیار جزئی برای استفاده سطحی روی بتن در سطح میلگرد ساده ایجاد شود. اما میلگرد آجدار دارای آج‌هایی شبیه مارپیچ است.

۲٫ تفاوت بر اساس سایز

میلگرد‌ها از مقادیر دقیقی در وزن و سایز برخوردار هستند. تمامی میلگردها بر اساس استاندارد جهانی شده و وارد بازار می‌شوند. همچنین در دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

  • انواع میلگرد آجدار در دو نوع کلاف و شاخه و در سایز‌های متداول ۵٫۵ الی ۴۰ میلی‌متر
  • انواع میلگرد ساده در دو نوع کلاف و شاخه در سایز‌های متداول ۵٫۵ الی ۲۰ میلی‌متر

۳٫ تفاوت براساس روش تولید

مهم‌ترین امر در تولید میلگرد ساده، این است که شمش‌های مورد نظر با جک هیدرولیکی در ردیف‌های مشخص شده به کوره‌هایی که حرارت ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد دارند وارد شوند. پس از ورود شمش‌ها به داخل کوره، آن‌ها با جریان آبی که دمای بالا دارد آماده نورد می‌شوند. هنگامی که دمای شمش‌ها به مقدار نیاز به بالا رسید، برای خط تولید و نورد ارسال شده و آماده می‌شوند. شمش‌ها وقتی به حالت پختگی می‌رسند، روی رول‌ها قرار گرفته و روانه تولید می‌گردند. این بخش دارای مراحلی است که مرحله اول باعث کاهش قطر شمش‌ها شده و طول آن‌ها افزایش می‌یابد. پس از این مرحله، محصولات تولید شده به مرحله سایزینگ وارد می شوند.

در تولید میلگرد آجدار نیز مراحل همانند تولید میلگرد ساده است. تنها وجه تمایز تولید میلگرد آجدار با ساده در حین شکل‌دهی به میلگرد است که از قالب‌هایی به جهت آجدار کردن میلگرد استفاده می‌شود.

۴٫ تفاوت بر اساس کاربرد

از میلگرد‌های ساده معمولا در پروژه‌های صنعتی استفاده می‌شود. اما در پروژه‌های مسکونی، میلگرد آجدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل این امر قابلیت مقاوم بودن میلگرد آجدار در برابر ضربه و نیز استحکام آن داخل بتن می‌باشد. لازم به ذکر است در پروژه‌های مسکونی میلگرد‌های ساده به عنوان خاموت کاربرد دارند.

در مصارف صنعتی میلگرد ساده گزینه مناسب‌تری است. به همین دلیل شرکت‌های صنعتی و بزرگ این نوع میلگرد را برای روند کاری خود تهیه می‌کنند. درحالی که میلگرد آجدار در ساخت پروژه‌های مسکونی در سه گرید A2، A3 و A4 به فروش می‌رسد.

کلام آخر

باتوجه به آنچه گفته شد میلگرد‌ها نقش مهمی در صنایع و ساختمان‌سازی برعهده دارند. میلگرد‌ها دو دسته میلگرد ساده و آجدار را شامل می‌شوند. در راستای مقایسه میلگرد ساده و آجدار دریافتیم که تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. بارزترین تفاوت آن‌ها در جنس، کاربرد، فرآیند تولید و شکل ظاهری بود.

هر یک از این میلگرد‌ها برای بخش خاصی تعبیه شده‌اند که بازگو کردیم. می‌توان گفت اصلی‌ترین وجه تمایز بین میلگرد ساده و آجدار در نوع کاربرد و میزان استحکام آن‌ها در بتن است. جهت تهیه محصولات مفتولی و مصالح ساختمانی از جمله پشم شیشه، الکترود، سیم آرماتوربندی، رابیتس و… حتما با افراد و تیمی با تجربه مشورت کنید. همکاران ما در شهر مفتول آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما و ارائه بهترین محصولات و قطعات به شما هستند. با ما از طریق شماره ۵۴۴۸۳_۰۲۱ در ارتباط باشید.

admin
ارسال دیدگاه