توری مش جوشی چیست و چه کاربردی دارد ؟

توری جوشی برگی

توری مش جوشی چیست ؟

در پاسخ به توری جوشی چیست می توان گفت : توری مش جوشی نوعی توری فلزی است که بر خلاف توری هایی نظیر فنس ، توری گابیون که با استفاده از  مفتول گالوانیزه تولید می شود؛ از میلگرد ساخته می شود. هر چند در بعضی موارد از مفتول سیاه نیز استفاده می شود. در میلگردها به صورت عمودی و افقی بهم جوش داده می شوند و ساختار مشبکی را به وجود می آورند که به آن توری جوشی می گویند. البته این نوع توری با نام توری مش نیز شناخته می شود. برای ساخت توری مش از میلگردهای ساده یا آجدار استفاده می شود که معمولا میلگردهای ساده در سایز 6 و 8 و میلگردهای آجدار در سایزهای 8 ، 10 ، 12 و 14 برای تولید مش جوشی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول در بازار در دو حالت رولی و برگی به فروش می رسد. بدیهی است که توری جوشی به دلیل تولید آن با میلگرد قابلیت خم شدن رول شدن را ندارد و به صورت برگی در بازار به فروش می رسد. در ادامه به توضیحات بیشتری در خصوص انواع و کاربرد این محصول می پردازیم تا به این سوال که توری مش جوشی چیست پاسخ دهیم.

توری جوشی برگی

انواع توری جوشی

برای دسته بندی توری جوشی مانند سایر توری ها همچون توری مرغی و توری فرنگی ، پارمترهای زیادی از جمله سایز و نوع میلگرد و سایز چشمه ها دخالت دارند. که در ادامه برای هر یک از موارد توضیحاتی ارائه می دهیم.

انواع توری جوشی از لحاظ نوع و سایز میلگرد

توری جوشی به لحاظ نوع میلگرد به دو نوع توری جوشی ساده و توری جوشی آجدار تقسیم بندی می شود که برای توری مش ساده از سایز 6 و 8 میلگرد ساده و برای مش جوشی آجدار از سایز 8 ، 10 ، 12 و 14 میلگرد آجدار استفاده می شود.

انواع توری جوشی به لحاظ سایز چشمه

وقتی میلگرد های عمودی و افقی به هم جوش داده می شود. ساختار مشبکی به وجود می آید که به هر یک از این شبکه ها یک چشمه می گویند و هر چه میلگرد ها در فاصله ی نزدیک تری به هم جوش داده شوند چشمه ها کوچکتر می شوند. در واقع چشمه ها مربع های به وجود آمده حاصل از جوش دادن میلگرها بهم هستند که سایز آن ها اندازه ی ضلع مربع هاست و معمولا 10 ، 15 ، 20 ، 25 و 30 سانتی متر است.

کاربرد توری جوشی

به طور کلی در خصوص کاربرد توری مش جوشی می توان گفت این شبکه های میلگردی در ساخت و ساز و صنایع مختلف کاربرد دارند. به دلیل تنوع زیاد این محصول، در تامین بخش های زیادی از آن استفاده می شود. در اجرای سقف کامپوزیت، کانال سازی، در مترو و تونل های آن، صنعت پل سازی و همچنین کانال های آبرسانی از توری مش جوشی استفاده می کنند. همینطور در مواردی مانند سد سازی و پل سازی که مقاومت زیادی نیاز دارد، از توری جوشی استفاده می کنند.

اگر بخواهیم کاربرد توری مش را دسته بندی کنیم، موارد استفاده از آن به شرح زیر می باشد:

 1. توری مش معمولا برای مسطح نمودن بتن فونداسیون کف، دیواره ها، پل ها، جاده ها و … کاربرد دارد.
 2. طراحی و ساخت استخرها و سازه های بتنیاز دیگر کاربرد های ساختمانی مش جوشی می باشد.
 3. امروزه از توري شبكه فولادي با قطرهاي نازك ( بين ۲ تا ۴ ميلي متر ) جهت ساخت پانل هاي ۳ بعدي استفاده ميگردد.
 4. ساخت پالت، حفاظ و انواع قفسه و… از مصارف متداول انواع شبكه هاي فولادي در جهان امروز محسوب مي شود.
 5. این توری در ساخت دیوار های D3 یا همان 3 بعدی کاربرد دارد.
 6. مخازن بتونی و شبکه سیمی پنجره ها نیز با استفاده از این توری ها تولید می شود. مش جوشی برای محافظت در مقابل فرکانس های رادیویی، به عنوان مثال در اجاق های مایکروویو و قفسه های انفرادی هم استفاده دارد.
 7. مش جوشی برای حراست از مناطق امن و به عنوان محافظ در قالب صفحه های مختلف نیز بکار می رود.

نکات قابل توجه در هنگام استفاده از توری مش جوشی

 1. قبل از استفاده از توری مش جوشی حتما آن را از آلودگی و مواد چسبناک پاک سازی کنید. زیرا هنگام جوش دادن میلگرد مشکلی نباشد و به خوبی به هم متصل شوند.
 2. هنگام استفاده از توری مش در جوشکاری، جوش دادن میلگرد ها باید با نظم و به صورت یک دست انجام شود.
 3. در هنگام استفاده از میلگرد های توری مش جوشی باید توجه داشته باشید این اتصال ها که از طریق جوشکاری انجام شده اند از یکدیگر جدا نشوند.
 4. هرگز برای پروژه های خود از میلگرد هایی که دچار زنگ زدگی شده اند استفاده نکنید، زیرا استاده از آن ها تنها موجب خسارت و پرداخت هزینه گزاف برای شما خواهد شد.
 5. به دلیل اینکه امکان دارد، مش جوشی در برابر رطوبت دچار خوردگی شود، بهتر است در بعضی موارد از شبکه های مشی که گالوانیزه شده اند استفاده کرد.

توری جوشی رولی

شهر مفتول یکی از تولید کننده های انواع توری در ایران است که علاوه بر تولید توری حصاری ، توری مش و توری فرنگی . محصولاتی چون الکترود ، اسپیسر ، یونولیت سقفی و پشم شیشه را با بهترین کیفیت و قیمت در اختیار خریداران قرار می دهد. شهر مفتول با فروش با کیفیت ترین محصولات در جلب رضایت شما مشتریان عزیز می کوشد و  شما می توانید با شماره تلفن 54483-021 با کارشناسان شهر مفتول در تماس باشید و قبل از خرید، از مشاوره رایگان فروش مشاوران شهر مفتول بهره مند شوید و خریدی اسان در زمینه محصولات مفتولی و مصالح ساختمانی داشته باشید.

admin