تیرچه فلزی کرومیت چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

تیرچه فلزی با جان باز ( کرومیت ) چیست ؟

در ساختمان‌سازی مصالح بسیاری مورد نیاز است که هر یک مربوط به ساخت قسمتی از ساختمان هستند. در واقع عدم وجود هریک از این مصالح باعث ناقص شدن روند ساخت می‌شود. یکی از مصالح مهم و کاربردی در ساختمان سازی، تیرچه‌ها هستند که در انواع تیرچه کرومیت و تیرچه بتنی موجودند. اگر نمی‌دانید تیرچه فلزی کرومیت چیست ؟ در این مقاله همراه شهر مفتول باشید ما امروز قصد داریم شما را با اجزای تیرچه فلزی با جان باز یا کرومیت آشنا کنیم. این نوع تیرچه از کاربرد مهمی برخوردار است. با ما همراه باشید تا در مورد تیرچه فلزی یا کرومیت و کاربرد آن اطلاعات بیش‌تری کسب نمایید.

تیرچه فلزی با جان باز ( کرومیت ) چیست ؟

تیرچه فلزی یا کرومیت نوعی تیرچه پیش ساخته همانند تیرچه سفالی فندوله‌ای و بتنی است. البته با این تفاوت که در بال تحتانی یا پاشنه آن به جای دو میلگرد و بتن، از ورق فولادی 3 یا 4 میل، و در بال فوقانی آن به جای 1 عدد میلگرد از نبشی استفاده می‌شود.

نبشی نوعی پروفیل ساختمانی می‌باشد که در سایت آهن 118 در سایز‌های مختلف به فروش می‌رسد.

در این تیرچه بال فوقانی از یک تسمه یا دو میلگرد، و بال تحتانی از یک تسمه تشکیل می‌شود. دو بال به کمک میلگردی خم شده که در نقش جان باز عمل می‌کند، به یک‌دیگر وصل می‌شوند. در فاصله تیرچه‌ها از بلوک‌های پیش ساخته بتنی، طاق ضربی و یا بلوک پیش ساخته سفالی استفاده می‌گردد.

این تیرچه به نوعی خود ایستا است. تیرچه فلزی در حین انجام عملیات اجرایی به شمع نیازی ندارد و می‌تواند متحمل مستقیم بارهای اجرایی باشد. این قطعه در سازه‌هایی که طبقات ارتفاع زیادی دارند و شمع‌بندی سخت و هزینه‌های زیادی در بردارد، گزینه مناسبی است.

تیرچه فلزی با جان باز ( کرومیت ) چیست ؟

اجزای تشکیل‌دهنده تیرچه فلزی کرومیت چیست ؟

· بال تحتانی

بال تحتانی اولین جز تشکیل‌دهنده تیرچه فلزی است که از ورق برش خورده ساخته می‌شود. این جز به‌عنوان عضو کششی خرپا عمل کرده و بارهای اعمال شده را در سه مرحله بارگذاری سازه متحمل می‌گردد. در مرحله اول باید بال تحتانی قابلیت تحمل نیروی کششی حاصل از لنگر خمشی و ناشی از وزن خود تیرچه در زمان حمل‌و‌نقل را داشته باشد. بال تحتانی در مرحله دوم بارگذاری تیرچه باید بتواند نیروی کششی که حاصل از وزن مرده سقف در فواصل محور تا محور تیرچه‌های فلزی است را متحمل شود. در مرحله بهره‌برداری از تیرچه فلزی کرومیت که مرحله سوم است، باید بال تحتانی بتواند به عنوان عضو کششی تحت لنگر ناشی از بارهای وارده عمل کند.

· اعضای قطری

اعضای قطری، دومین دسته از اجزای سازنده تیرچه کرومیت هستند که از میلگرد برای آن استفاده می‌گردد. آن‌ها به عنوان جز مورب خرپا فعالیت می‌کنند. این بخش توسط اعضای کششی، فشار ایستایی مورد نیاز را برای تحمل بارهای وارده بر تیرچه فلزی در سه مرحله بارگذاری، تامین می‌کند.

در اولین مرحله از بارگذاری، اعضای قطری تیرچه فلزی با اعضای کششی زیرین و اعضای بالایی، ایستایی مورد نیاز را برای تحمل وزن خود تیرچه فلزی در حین حمل‌ونقل تامین می‌کنند. درمرحله دوم بارگذاری تیرچه کرومیت فلزی هم این عضو، تامین‌کننده ایستایی لازم برای تحمل بار مرده سقف بین تکیه‌گاه‌های موقت است. در مرحله سوم از بارگذاری تیرچه فلزی نیز، عضو قطری بخشی از نیروی برشی وارد شده را متحمل می‌شود.

· بال فوقانی

بال فوقانی در تیرچه فلزی کرومیت، متشکل از نبشی، تسمه یا ناودانی است که درون بتن پوششی مستقر می‌شود. بال فوقانی در اولین و دومین مرحله بارگذاری تیرچه فلزی، متحمل وزن تیرچه است. هم‌چنین در زمان حمل‌و‌نقل و نیز وزن مرده سقف در زمان بتن‌ریزی و قبل از حاصل‌شدن مقاومت بتن پوششی است. در سومین مرحله از بارگذاری تیرچه نیز، با دیگر اعضای تیرچه، بار حاصل از بارهای مرده و زنده را در حین استفاده از سازه متحمل می‌شود.

اجزای تشکیل‌دهنده تیرچه فلزی کرومیت چیست ؟

کاربرد تیرچه فلزی ( کرومیت ) چیست ؟

در ساختمان‌سازی از تیرچه فلزی در سقف‌های سبک و با دهانه بلند استفاده می‌شود.کاربرد تیرچه کرومیت فقط در اسکلت‌های فلزی است. سقف‌هایی که در آن از تیرچه فلزی استفاده می‌شود، جز سقف‌های شبکه‌ای و حفره‌دار هستند. استفاده از تیرچه فلزی دارای مزایای خوبی از جمله اجرای آسان، اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه بودن، عایق حرارت و صدا بودن، هموار بودن سطح بعد از نازک‌کاری و سرعت اجرای بسیار آن می‌باشد.

به علت سبکی تیرچه‌های فلزی و امکان تیرریزی تمام طبقات در یک نوبت، در صورت استفاده از بلوک یونولیت سقفی (پلاستوفوم یا پلی استایرن) به جای بلوک سیمانی یا سفالی سرعت اجرای کار افزایش می‌یابد.

کلام آخر

همان‌طور که در مقاله فوق مطالعه کردید تیرچه‌های فلزی که به کرومیت هم شناخته می‌شوند در ساختمان‌سازی کاربرد وسیعی دارند. بهتر است قبل از شروع هرکاری تحقیق و بررسی‌های لازم در رابطه با مصالح و قطعات مورد‌نیاز را به‌عمل آورید. ما در سایت شهر مفتول آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما و معرفی بهترین محصولات، با کیفیت مرغوب هستیم. پس همین حالا با مشاوران ما با شماره 54483_021 ما تماس بگیرید.

admin
ارسال دیدگاه