روان کننده بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

علت استفاده از روان کننده بتن یا کاهنده آب چیست؟

روان کننده بتن، نوعی افزودنی بتن است. به طور کلی در پاسخ به سوال روان کننده بتن چیست باید بگوییم به افزودنی کاهنده آب یا روان کننده، از جمله افزودنی‌های پرکاربرد در بتن است. استفاده از این محصول سبب ایجاد خواص زیادی در بتن می‌شود. استفاده از کاهنده آب در اختلاط بتن، سبب افزایش مقاومت و دوام آن می‌گردد. از این رو توصیه می‌شود در زمان ترکیب بتن حتما از این ماده استفاده گردد. به منظور آشنایی بیشتر با این محصول، در ادامه در مورد کاربرد انواع روان کننده بتن، مقدار و روش مصرف آن به طور کامل توضیح می‌دهیم.

ترکیب شیمیایی روان کننده بتن ( کاهنده آب بتن ) چیست ؟

به طور کلی افزودنی‌های بتن بر اساس ضدآب بودن، متراکم‌کننده بودن، آسان‌ساز و… دسته‌بندی می‌گردد. اما یکی از فاکتورهای اصلی در خصوص دسته‌بندی کاهنده آب بتن، مواد شیمیایی بکار رفته در آن است. به طور کلی اصلی‌ترین ترکیب شیمیایی این افزودنی، لینگوسولفونات اصلاح شده است. لینگنین نوعی ماده شیمیایی با ترکیبات پیچیده است. این ماده 20% از ترکیبات چوب را تشکیل می‌دهد. در واقع در زمان تولید کاغذ از چوب، یک ماده اضافه تولید می‌گردد. این ماده با ترکیبات پیچیده است. این ماده بر اساس ترکیبات و فرآورده‌هایی ناشی از لینگنین و سلولز ایجاد می‌گردد.

علت استفاده از روان کننده بتن یا کاهنده آب چیست؟

علت استفاده از روان کننده بتن یا کاهنده آب چیست؟

اگر بخواهیم در مورد علت استفاده و تاثیری که این ماده در بتن می‌گذارد صحبت کنیم، باید بگوییم زمانی که این ماده به بتن افزوده می‌شود، عدد اسلامپ را افزایش می‌دهد. این مسئله در افزایش کارایی بتن تاثیر بسزایی دارد.

روان کننده بتن سبب کاهش نسبت آب به سیمان می‌شود. در واقع این محصول در زمینه گیرش بتن تاثیر بسزایی نمی‌گذارد. اما سبب بروز تغییراتی در آن می‌گردد. این موارد به شرح زیر است:

 • زمانی که روان کننده به مخلوط بتن اضافه می‌شود، اولین کاری که می‌کند نسبت آب به سیمان را کاهش می‌دهد. این مسئله سبب می‌شود بتن با خاصیت‌های یکسان و مناسب بدست آید.
 • اگر این افزودنی به صورت مستقیم و همراه با آب به بتن افزوده گردد، سبب ایجاد بتن با خاصیت مقاومتی بهتر می‌گردد.

انواع روان کننده یا کاهنده آب بتن چیست ؟

روان کننده‌ها از جهات مختلف یعنی ترکیب شیمیایی و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

انواع روان کننده بتن بر اساس ترکیبات شیمیایی

افزودنی کاهنده آب بتن، بر اساس ترکیب شیمی به سه دسته تقسیم می‌شود. دسته اول روان کننده‌هایی بر پایه نفتالینی هستند. دسته دوم روان کننده‌های بر پایه لیگنوسولفونات را در بر می‌گیرد و در دسته سوم نیز کربوکسیلات اتر قرار می‌گیرد.

انواع روان کننده بتن بر اساس نوع کاربرد

"</p

 • روان کننده‌های کندگیر: با استفاده از این افزودنی، زمان گیرش اولیه و نهایی به تاخیر می‌افتد. به همین علت به آن‌ها کندگیر گفته می‌شود. به طور کلی افزودن این ماده می‌بایست بر اساس دستورالعمل صورت گیرد.
 • افزودنی‌های کاهنده آب با گیرش عادی: زمان گیرش در این نوع افزودنی بر اساس ترکیبات شیمیایی، به مقدار نرمال است. به طور کلی زمان گیرش در این افزودنی در حدود بیشتر یا کمتر از 1.5 ساعت است.
 • افزودنی کاهنده آب تندگیرکننده: به منظور جلوگیری از کندگیری در بتن، معمولا مقداری از این افزودنی به بتن اضافه می‌شود. این محصول سبب کاهش زمان گیرش در بتن می‌گردد. البته سرعت میزان گیرش به نوع افزودنی، دمای محیط و نوع سیمان بکار رفته بستگی دارد.

کاربرد روان کننده بتن چیست ؟

به طور کلی این افزودنی در مقایسه با ترمیم کننده بتن بر روی میزان شکل‌پذیری یا اسلامپ آن و همچنین خصوصیات بتن تاثیر می‌گذارد. زمانی که کاهنده آب به بتن اضافه می‌شود، روانی بتن تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این مسئله سبب تغییر در خصوصیات روانی بتن شده و در نهایت فواید و تاثیراتی را خواهد داشت. در ادامه با کاربرد روان کننده بتن آشنا شوید.

 • کاربرد روان کننده بتن در اولین مورد کاهش نسبت آب به سیمان است.
 • این محصول ذرات سیمان بتن را پراکنده می‌کند.
 • سبب کاهش میزان نفوذپذیری بتن شده و مانند محصولات آب بندی بتن عمل می‌کند.
 • سبب ایجاد حالت خمیری در بتن می‌شود.
 • مصرف سیمان را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
 • در کنار ژل میکروسیلیس و الیاف بتن، سبب افزایش مقاومت و کارایی می‌گردد.

مقدار و روش مصرف روان کننده در بتن چقدر است؟

مقدار و روش مصرف روان کننده در بتن چقدر است؟

مقدار و روش مصرف افزودنی‌های بتن از جمله چسب بتن و روان کننده به طور دقیق از سمت شرکت تولیدکننده افزایش میابد. اما در یک بررسی کلی می‌توان گفت مقدار مصرف روان کننده بتن بین 0.5 تا 1.5 درصد وزن سیمان است. روش مصرف آن نیز بر اساس نوع آن متفاوت است. به طور مثال در صورتی که روان کننده از نوع دیرگیر باشد، می‌توانید آن را به بتن خشک نیز اضافه کنید. اما روش افزودن این افزودنی در بتن خیس نیز متفاوت بوده و باید طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی عمل کنید.

کلام آخر

در مطالب فوق در مورد اینکه روان کننده بتن چیست و چه کاربردی دارد صحبت کردیم. همچنین راهنمایی در خصوص مقدار و روش مصرف روان کننده را نیز در اختیار شما قرار دادیم. به منظور خرید انواع افزودنی بتن و سایر محصولات مفتولی و ساختمانی با شهر مفتول در ارتباط باشید. شهر مفتول معتبرترین مرکز فروش آنلاین انواع محصولات و مصالح ساختمانی است. به منظور دریافت مشاوره رایگان برای خرید با شماره 37556-021 تماس بگیرید و با کارشناسان فروش شهر مفتول در ارتباط باشید. به منظور ثبت سفارش در سایت نیز وارد صفحه محصول موردنظر شده و محصول را به سبد خرید اضافه کنید. با شهر مفتول یک خرید مطمئن را تجربه خواهید کرد.

admin
ارسال دیدگاه