روش تولید تیرچه بتنی پیش تنیده و تیرچه کرومیت فلزی

روش تولید تیرچه بتنی پیش تنیده

ساختمان‌سازی جز پروژه‌های پیچیده اما به ظاهر ساده است که برای شروع کار به مصالح زیادی نیاز دارد. این مصالح از جنس‌های مختلفی تولید شده‌اند. تیرچه بتنی و تیرچه فلزی از مهم‌ترین مصالح در ساخت‌و‌ساز به شمار می‌روند که هر یک دارای انواع مختلف و روش تولید خاصی هستند. در این مقاله سعی بر آن است که روش‌ها و فرآیند تولید انواع تیرچه‌های بتنی و تیرچه‌های فلزی یا کرومیت شرح داده شود. بنابراین ما را در ارائه این مقاله همراهی بفرمایید.

روش تولید تیرچه

تیرچه بتنی قطعه‌ای پیش ساخته است که ساختار آن شامل بتن و آرماتور‌های فلزی می‌باشد. با قرارگرفتن بلوک‌ها در بین تیرچه‌ها به عنوان قالب، و با بتن پوششی درجا ریخته شده تیرچه بتنی سطح مقطعی به شکل T تشکیل می‌دهد. تیرچه بتنی در دو نوع تیرچه خرپایی و پیش تنیده موجود است.

فرآیند تولید تیرچه خرپایی به این صورت است که این تیرچه از خرپای فولادی و پاشنه بتنی تشکیل می‌شود. این تیرچه، شبکه‌ای پیش ساخته از آرماتو‌ر‌های کششی، عرضی و میلگرد با اتصال بالایی است که به صورت خرپا به یک‌دیگر جوش داده شده‌اند. این امر سبب می‌شود ایستایی مورد نیاز برای حمل و اجرا در سازه تامین گردد.

لازم به ذکر است فولادی که برای تولید خرپا استفاده می‌شود باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. این فولاد باید مدول ارتجایی کافی و قابلیت جوش‌پذیری داشته باشد و دارای حداقل مجاز تنش در مرحله گسیختگی باشد. میزان این تنش در رابطه با فولاد‌های نرم 20 درصد است. برای فولاد‌های نیم‌سخت و سخت گرم نورد شده به 18 درصد و نهایتا در فولادهای اصلاح‌شده به 8 درصد می‌رسد. عملیات اتصال در هریک از عضو‌های خرپای تیرچه اغلب به کمک جوشکاری انجام می‌شود.  این جوشکاری در دو روش جوش مقاومتی و جوش با قوس الکتریکی قابل انجام می‌باشد.

روش تولید تیرچه بتنی پیش تنیده

روش تولید تیرچه بتنی پیش تنیده

تیرچه های بتنی پیش تنیده به دو روش تولید می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

· تولید توسط دستگاه اکسترودر

این روش را می‌توان اصولی‌ترین روش تولید تیرچه پیش تنیده معرفی کرد. این نوع تولید، توسط دستگاه‌های اروپایی انجام می‌شود به طوری که بتن نان اسلامپ روی خط ویبره شده و به طور کامل متراکم می‌گردد. پس از آن توسط بخار و حرارت فرآوری می‌شود. اما در دستگاه‌های چینی، فرآوری بدون حرارت انجام می‌شود که موجب پایین آمدن زمان و کیفیت محصول می‌گردد. چنانچه در فرآیند تولید از دستگاه‌های چینی استفاده شود، در گرفتن گواهی استاندارد مشکل پیش می‌آید.

· تولید با استفاده از قالب

به دلیل بروز مشکلات فراوان روش قالب، روشی منسوخ شده به شمار می‌رود. ترک خوردن، مقاومت پایین که ناشی از بتن روان است و سوراخ بودن مشکلاتی هستند که استفاده از بتن بدون اسلامپ به علت وجود قالب را غیر‌ممکن می‌سازد.

روش تولید تیرچه کرومیت ( فلزی )

این روش تولید در محل پروژه و به منظور کاهش هزینه‌ها صورت می‌گیرد. برای تولید تیرچه کرومیت یا فلزی به دستگاه خم میلگرد زیگزاگ نیاز است. برای انجام عملیات مونتاژ اعضای این تیرچه، یک میز تعبیه شده است. این میز توسط پروفیل قوطی برای فریم اصلی، یک ناودانی ثابت در جلوی میز که سمت صاف آن به سمت خارج و یک ناودانی متحرک که قسمت صاف آن به سمت داخل باشد، دارد.

ناودانی متحرک باید توسط 3 پیچ و مهره و یا جک در وسط و طرفین میز، قابلیت حرکت به سمت جلو و عقب را داشته باشد. ورق زیرین به طور عمود مابین دو ناودانی قرارگرفته و ثابت می‌شود. نبشی فوقانی باید در بالای صفحه میز به صورتی که درون نبشی قابل رویت باشد، قرار بگیرد. پس از آن میلگرد زیگزاگ مابین نبشی و ورق قرار می‌گیرد. سپس با آچار f زیگراگ‌ها به ورق و نبشی نزدیک شده و جوش می‌شوند. طول میز کار تولید تیرچه کرومیت باید 6 متر باشد. ناودانی ثابت در وسط میز باید خیز منفی به مقدار 150/1 طول میز باشد.

میزان خیز وسط دهانه با رسم ریسمان به دو سر ناودانی ثابت مشخص می‌شود. سپس مونتاژ روی میز اصلی و عملیات خال جوش و نیز کامل شدن جوش و افزودن ورق‌های دو سر تیرچه و میلگردهای تقویتی، روی میز ساده دیگری انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است میلگرد‌های زیگزاگ باید به طور دقیق در وسط عرض ورق جوش شوند.

روش تولید تیرچه بتنی پیش تنیده

ویژگی‌های مکانیکی مهم در ساخت تیرچه فلزی ( کرومیت )

برای تولید تیرچه های کرومیت باید فولادی که در آن استفاده می‌شود دارای مشخصات ذیل باشد:

  • میلگردهای مورد استفاده در هر دو نوع آجدار و ساده می‌توانند استفاده شوند. ای میلگرد‌ها باید از فولاد نرم و یا نیمه سخت باشند. قطعات دیگر، نبشی‌ها، ناودانی‌ها و ورق‌ها باید از نوع فولاد ساختمانی و دارای قابلیت شکل ‌ذیری و جوش‌پذیری باشند.
  • فولاد قابل استفاده در این قطعه باید براساس استاندارد ملی شماره 1600 باشد.
  • در میلگردهای افت و حرارت، امکان استفاده از فولاد سخت نیز وجود دارد.

کلام آخر

همان‌طور که گفته شد تیرچه های بتنی و کرومیت از نقش بسیار مهمی در ساختمان‌سازی برخوردار هستند. این تیرچه ها به روش‌های مختلفی تولید می‌شوند که این روش‌ها در مطالب بالا ذکر شد. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و خرید محصولات مفتولی و فولادی مانند میلگرد ساده، مفتول سیاه، مفتول مسوار، مفتول گالوانیزه و… با ما از طریق شماره 54483_021 در شهر مفتول در ارتباط باشید.

admin
ارسال دیدگاه