مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ ؛ کاربرد و تفاوت آن ها

مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ

پشم شیشه و پشم سنگ چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟ آیا با کاربرد و ویژگی آن‌ها آشنا هستید ؟ شما استفاده از کدامیک را ترجیح می‌دهید؟ به طور کلی پشم شیشه و پشم سنگ با یکدیگر متفاوت‌اند. اگرچه ممکن است در برخی مواقع به جای یکدیگر استفاده شوند اما تفاوت‌هایی با هم دارند. پشم شیشه یکی از پرکاربردترین مصالح به منظور عایق‌کاری در ساختمان است. همچنین به دلیل ویژگی هایی که دارد به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه قصد داریم به مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ بپردازیم و کاربرد هر یک را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا با تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ آشنا شوید.

پشم شیشه چیست ؟

در پاسخ به سوال پشم شیشه چیست باید بگوییم پشم شیشه از ذوب شیشه و تبدیل آن به الیاف ریزتر تولید می‌شود. پس از آن الیاف پشم شیشه به صورت پانل یا رول در آمده و به منظور کاربردهای مختلف به بازار عرضه می‌شود. از پشم شیشه به عنوان یک عایق حرارتی مناسب در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. از طرفی کاربرد پشم شیشه سبب شده است تا از آن در صنایع دیگر نیز استفاده شود.

برش و نصب پشم شیشه آسان است. لازم به ذکر است پشم شیشه تا دمای 250 درجه سانتی‌گراد، بهترین عملکرد خود را دارد. علاوه بر این که یک عایق حرارتی خوب است، به عنوان عایق صوتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی بهتر است در ساختمان‌هایی که حاوی مواد آتش زا است از پشم شیشه استفاده شود.

پشم سنگ چیست ؟

پشم سنگ مانند پشم شیشه یک عایق صوتی و حرارتی است. برای تولید پشم سنگ از بازالت استفاده می‌شود. بازالت یکی از سنگ‌های آذرین است. این ماده در واقع باقی مانده فعالیت‌های آتشفشانی است. از جمله تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ این است که پشم سنگ از تراکم بالاتری برخوردار است.

در نتیجه در برابر حرارت نیز مقاومت بیشتری دارد. پشم سنگ توانایی این را دارد که تا دمای 750 درجه سانتی‌گراد مقاومت داشته باشد. پشم سنگ نیز مانند پشم شیشه قابلیت نصب آسانی داشته و در برابر صوت و حرارت مقاومت خوبی دارد. از این رو در بسیاری از موارد به جای پشم شیشه از پشم سنگ استفاده می‌شود.

مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ

مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ

 

اگرچه کاربرد پشم شیشه و پشم سنگ تقریبا یکسان است، اما این دو با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در این بخش به مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا با تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ آشنا شوید.

مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ از نظر قیمت

از جمله تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ در قیمت آن هاست. از آن جایی که پشم سنگ از بازالت تولید می‌شود، بنابراین از تراکم بیشتری برخوردار است. این مسئله روی هزینه تاثیر داشته و سبب کاهش هزینه پشم سنگ می‌شود. بنابراین در صورتی که قصد دارید عایق کاری را با هزینه کمتری انجام دهید، بهتر است از پشم سنگ استفاده کنید. پشم سنگ به منظور عایق کاری صوتی ساختمان گزینه مناسب تری بوده و مقرون به صرفه‌تر است. اگرچه هر دو برای عایق کاری حرارتی نیز بسیار مناسب هستند.

مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ از نظر کاربرد

اگرچه پشم شیشه و پشم سنگ هر دو از نظر الیاف یکی هستند، اما برای استفاده از هر کدام از آن‌ها به محل مورد نظر و هدف از عایق‌کاری باید توجه کرد. بنابراین در مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ باید به این مسئله توجه کرد. معمولا برای عایق کاری سقف سوله‌ها از پشم شیشه استفاده می‌شود. بنابراین یکی از اصلی‌ترین کاربرد پشم شیشه استفاده از آن در سقف است.

چرا که در این مورد استفاده از پشم شیشه مقرون به صرفه است. همچنین عملکردی مناسب‌تر از پشم سنگ دارد. اما برای عایق‌کاری کف و یا دیوارهای ساختمان از پشم سنگ استفاده می‌شود. چرا که پشم سنگ از نظر فنی مناسب تر است و از اتلاف انرژی تا میزان زیادی جلوگیری می‌کند.

مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ از نظر مقاومت

 

مقایسه پشم شیشه و پشم سنگ

به طور کلی می‌توان گفت مهم‌ترین تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ در رابطه با میزان مقاومت آن‌هاست. میزان مقاومت این دو در برابر حرارت با یکدیگر متفاوت است. حداکثر دمایی که پشم شیشه می‌تواند تحمل کند 250 درجه سانتی‌گراد است. اما پشم سنگ تا دمای 750 درجه سانتی‌گراد را می‌تواند تحمل کند. از این رو می‌توان نتیجه گرفت پشم سنگ بهتر از پشم شیشه است.

یکی دیگر از مسائل مهمی که در خصوص تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ باید بیان کرد این است که پشم شیشه حساسیت زا است. یعنی در طولانی مدت می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های تنفسی و پوستی شود. از این رو بهتر است برای جلوگیری از این مسائل از پشم سنگ استفاده کرد.

کلام آخر

در مطالب فوق به طور کامل در مورد کاربرد پشم سنگ و پشم شیشه صحبت کردیم. با یک بررسی کلی می‌توان نتیجه گرفت کاربرد پشم سنگ بیشتر است. چرا که پشم شیشه دارای معایبی چشم گیر است که پشم سنگ فاقد آنهاست. کاربرد پشم سنگ در برابر مقاومت حرارتی بیشتر است. به منظور خرید پشم شیشه با کیفیت و انواع محصولات مفتولی اعم از یونولیت، واتراستاپ، پایه فنس، فنس، توری حصاری، تیرچه بتنی و…. با شماره 02154483  در ارتباط باشید و یا به صورت اینترنتی از طریق وب سایت خرید خود را ثبت کنید.

admin
ارسال دیدگاه