چسب بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد چسب بتن چیست ؟

چسب بتن چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم یکی از انواع افزودنی بتن که کاربرد مهمی دارد، افزودنی بتن است. این افزودنی با دارا بودن خواص شیمیایی بی‌نظیر در موارد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی از چسب بتن در خصوص ترمیم بتن، آب‌بندی بتن، ترمیم بافت‌های قدیمی، افزایش مقاومت و… استفاده می‌شود. بنابراین در پاسخ به اینکه کاربرد چسب بتن چیست باید گفت در خصوص افزایش مقاومت و استحکام بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول دارای پلیمر است. همین مسئله سبب می‌شود تا از قدرت چسبندگی بسیار زیادی برخوردار باشد. این محصول به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. به منظور آشنایی با کاربرد انواع چسب بتن و روش استفاده از آن با ما همراه باشید.

کاربرد چسب بتن چیست ؟

کاربرد چسب بتن چیست ؟

در پاسخ به سوال کاربرد چسب بتن چیست باید بگوییم اصلی ترین کاربرد این محصول، افزایش میزان چسبندی در بتن است.

به طور کلی به منظور چسباندن بتن جدید روی بتن قدیمی، می‌بایست از این محصول استفاده شود. چرا که چسب بتن میزان چسبندگی بین بتن جدید و بتن قدیمی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. از طرفی از دیگر کاربرد چسب بتن در زمان نماسازی روی بتن قدیمی است. به طور کلی این چسب با جلوگیری از تراوش آب و تفکیک دانه‌های ریز و درشت، سبب آب بندی بتن نیز می‌شود. در واقع در کنار محصولات آب بندی بتن، از این چسب به وفور استفاده می‌گردد.

از دیگر کاربرد چسب بتن می‌توان به ترمیم بافت بتن اشاره کرد. در واقع در صورتی که سازه‌های بتنی آسیب دیده باشند، می‌توان برای ترمیم لایه‌های سطحی و عمقی از این محصول استفاده کرد و بتن را ترمیم نمود. پس در کنار ترمیم کننده بتن ، به وفور از چسب بتن نیز استفاده می‌شود. اگر بخواهیم دیگر کاربرد چسب بتن را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم به منظور آب بندی بتن مخازن، استخر‌های بتنی، آسیب دیدگی بتن، آب بندی کانال‌های آب، کف سالن‌های صنعتی، باند فرودگاه، سدها، پایه پل و… نیز استفاده می‌شود. بنابراین به طور کلی کاربرد چسب بتن را موارد زیر می‌توان در نظر گرفت:

  • ترمیم بتن فرسوده
  • آب بندی
  • ایجاد چسبندگی قوی
  • جلوگیری از ترک خوردن بتن
  • اتصال میلگرد ساده به بتن
  • افزایش مقاومت مکانیکی

انواع چسب بتن

انواع چسب بتن

این محصول به انواع مختلفی تقسیم می‌شود و هر یک کاربرد خاص خود را دارند.  این محصول به دو دسته کلی اپوکسی و لاتکس تقسیم می‌شود. به چسب بتن لاتکس، پلیمری نیز گفته می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با هر یک با ما همراه باشید.

چسب بتن اپوکسی و کاربرد آن چیست ؟

چسب بتن اپوکسی یک محصول دو جزئی و بسیار قوی است که بر پایه رزین اپوکسی ساخته می‌شود. از ویژگی‌های اصلی این محصول افزایش مقاومت و افزایش قدرت چسبندگی در بتن است. این محصول به وفور به منظور اتصال بتن قدیمی بر بتن جدید استفاده می‌شود. همچنین این محصول قدرت آب‌بندی قوی داشته و به منظور آب بندی بتن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش استفاده از چسب بتن اپوکسی به این صورت است که می‌بایست دو جزء را با یکدیگر ترکیب کرده و با استفاده از برس‌های مخصوص روی سطح مورد نظر قرار دهید. این چسب سبب افزایش مقاومت مکانیکی و قدرت چسبندگی در بتن نیز می‌شود.

از جمله کاربرد چسب بتن اپوکسی می‌توان به مرمت و بازسازی سازه‌های بتنی، اتصال بتن به مقاطع فلزی، ترمیم انواع ترک‌ها از طریق تزریق، چسباندن بتن جدید روی بتن قدیمی و… اشاره کرد.

چسب بتن لاتکس و کاربرد آن چیست ؟

نوع دیگری از انواع چسب بتن، چسب بتن لاتکس است. این چسب که با نام چسب بتن مایع نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای خواصی از جمله آب بندی بتن، چسبندگی بتن، افزایش الاستیسیته بتن، افزایش مقاومت شیمیایی و… است. این چسب در زمان تولید بر پایه اپوکسی تولید می‌شود و به همراه سیمان پرتلند و ماسه، لایه بسیار قوی و محکمی به منظور نصب سرامیک روی دیوار و کف، سنگ، موزاییک، کاشی معدنی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد چسب بتن لاتکس در مواردی است که نیاز به مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی به میزان زیادی وجود دارد. به همین علت در اطراف استخر، کارخانه‌های لبنیات، صنایع غذایی و.. مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرفی به منظور صافکاری سطوح بتن در نما و تقویت چسب کاشی نیز از این محصول استفاده می‌شود.

چسب بتن آب بندی و کاربرد آن چیست ؟

سومین نوع از انواع چسب بتن، چسب بتن آب بندی است. این محصول در هر فضایی که نیاز به آب بندی باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی در استخر، فوندانسیون و به منظور ضد آب کردن چسب کاشی خمیری و پودری و چسب سنگ از این محصول استفاده می‌شود. این چسب از پلیمر بسیار قوی تولید می‌شود و میزان چسبندگی بسیار بالایی دارد.

روش استفاده از چسب بتن

روش استفاده از چسب بتن

به منظور استفاده از چسب بتن، ابتدا باید بگوییم بیشتر کاربرد آن مربوط به کارهای تعمیرات است. به منظور آشنایی با روش استفاده از چسب بتن، ابتدا محل مورد نظر را از هر نوع آلودگی و چربی پاک‌سازی کنید. چسب بتن می‌بایست در آب حل شود و پس از آن که به خوبی رقیق شد، به ملات سیمان، شن و ماسه اضافه کنید. در این حالت با هم زدن، ماده‌ای خمیری به دست می‌آید. قبل از اینکه این ملات را مورد استفاده قرار دهید، ابتدا یک لایه چسب بتن روی سطح بزنید و سپس ملات بزنید. هر چقدر ضخامت بتن بالاتر باشد می‌بایست از مقدار بیشتر چسب استفاده کرد.

کلام آخر

در مطالب فوق در مورد اینکه چسب بتن چیست و چه کاربردی دارد صحبت کردیم. همچنین روش استفاده از چسب بتن را به طور کامل برای شما توضیح دادیم. در صورتی که قصد استفاده از این محصول را دارید، ابتدا مطالب فوق را مطالعه کرده و اطلاعات کافی در خصوص آن کسب کنید. به منظور خرید انواع چسب بتن، چسب کاشی، الیاف بتن ، ژل میکروسیلیس ، ضد یخ بتن، روان کننده بتن  و… به سایت شهر مفتول مراجعه کرده و یا با شماره 37556-021 تماس بگیرید.

admin
ارسال دیدگاه